Přeskočit na obsah

Neděle 23.6.2024

Neděle 23.6.2024

SPEED LIMIT

Kvalifikace F3: Silverstone pevně v britských rukou

Účastníci šampionátu FIA Formule 3 se letos střetli teprve počtvrté – český „vliv“ na tuto třídu se v Silverstone ale ještě zvětšil. K o titul bojujícímu Romanovi Staňkovi a české stáji Charouz Racing System přibyl dlaší „krajan“: právě v týmu Antonína Charouze nahradil Zdeněk Chovanec Brita Simmonse.

Na špičce výsledků to ale v pátek byl znovu především Staněk, do „mluvil česky“. Ve volném tréninku byl jezdec scuderie Trident čtvrtý za Indem Mainim, Brazilcem Colletem a Američanem Frederickem. Z trojice Charouz Racing Systemu byl jako obyčejně nejrychlejší Ital Pizzi, zatímco Maďar Toth uzavíral společně s „comeback-manem F3“ Chovancem časovou listinu. 

Po poledním dešti trať včas oschla a všichni vyrazili do kvalifikační session na slickách. Překvapilo, že doposud nevýrazný Ind Kuš Maini (MP) dokázal potvrdit svůj dopolední výkon a byl od prvního ostrého kola mezi nejrychlejšími. Po první sérii pokusů před přezutím na čerstvé pneumatiky, byl na špičce před domácí nadějí Bearmanem (Prema), Edgarem (Trident) a Leclercem (Prema). Roman Staněk byl s odstupem 0,6 s jen 12., Zdeněk Chovanec se oproti tréninku silně zlepšil a jezdil časy na úrovni kolegy Totha.

Trať v závěrečné fázi zrychlila. Rekordy padaly a Maini už neměl čím odpovědět momentálně silnějším soupeřům. Kvalifikace přesto skončila překvapením – nejlepší totiž byl nakonec Brit Zak O ´Sullivan z britské stáje Trevora Carlina – tak jak to má být… Druhý čas zajel Arthur Leclerc, za ním vyrazí do nedělního závodu Maloney, Collet, Crawford a Bearman. Na Mainiho nakonec zbylo 10. místo. Dobré šance bude mít i Staněk – zapsal si za Frederickem osmý čas. Charouzův Pizzi byl 19., Zdeněk Chovanec uzavíral společně s Laszlo Tothem kvalifikaci.

Výsledek kvalifikace F3 v Silverstone:

1. Zak O ´Sullivan, Carlin                          1:44,597s

2. Arthur Leclerc, Prema                            1:44,624s

3. Zane Maloney, Trident                          1:44,638s

4. Caio Collet, MP                                     1:44,783s

5. Jak Crawford,                                       1:44,805s

6. Oliver Bearman, Prema                        1:44,863s

8. Roman Staněk, Trident                                       1:44,920s

19. Francesco Pizzi, Charouz Racing System        1:45,576s

28. Zdeněk Chovanec, Charouz Racing System    1:47,713s

29. Laszlo Toth, Charouz Racing System                1:48,038s

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Kvalifikace F3: Silverstone pevně v britských rukou

reklama