Přeskočit na obsah

Středa 12.6.2024

Středa 12.6.2024

SPEED LIMIT

66. Rolex 24h: Porsche, Penske a Nasr triumfují v Daytoně

Tradičně první velký mezinárodní okruhový podnik roku 2024, 24hodinovku v Daytoně vyhráli před chabě obsazenými ochozy Felipe Nasr, Josef Newgarden, Dane Cameron a Matt Campbell na Porsche 963. Po 54letech se tak postarali o vítězství pro oragnizaci Rogera Penskeho, jehož jezdci Mark Donohue a Chuck Parsons zde naposledy triumfovali roku 1969.

Nejprestižnější závod amerického šampionátu IMSA začal dramaticky, jako by se jednalo o sprint a ne o 24hodinový maraton. Zatímco se na špičce usadily Cadillacy týmů Action-Express a Ganassi posádek (Derani/Aitken/Blomqvist) a (Bourdais/van der Zande/Dixon/Palou), vypadly ještě v první hodině dva vozy GT a čtyři prototypy LMP2 havarovaly v první šikaně (mohly ovšem pokračovat). Brzy poté se ve druhé zatáčce střetly další tři vozy. Zlé poškození při tom připravila o naděje prvního z favoritů, Lexus vůz týmu Vasser-Sullivan.

Na Floridu poté padla noc a když se začalo rozednívat, bojovaly o vítězství o poločas po 12 hodinové honičce špičkové posádky značek Porsche, BMW a Cadillac. V čele byl stále ještě Action-Express-Cadillac Deraniho, Aitkena a Blomqvista. Ovšem jen s minimálním náskokem na Penske-Porsche Tandyho, Jamineta, Estreho a Vanthoora. Podobně těsně následovaly BMW M Hybrid V8 týmu Rahal-Lettermann a další Porsche 963 stáje Rogera Penskeho pilotovaný Cameronem, Nasrem, Newgardenem a Campbellem.

Zdálo se, že to budou jen tyto vozy, mezi kterými se rozhodne o vítězi. Ganassiho Cadillac (Bourdais/van der Zande/Dixon/Palou) totiž již měl po defektu pneumatiky kolo ztráty a Andrettiho Acura (R. Taylor/Albuquerque/Hartley/Ericsson) ztratil mnoho času nucenou zastávkou na trati kvůli defektu. Podobně bez šancí byl i druhý vůz budoucího účastníka MS F1 s Taylorem, Deletrazem, Hertou a Buttonem v kokpitu: Angličan se jednou otočil a Švýcar ztratil čas opravami v boxech.

Poté to byli „Bavoráci“, kdo se z kruhu favoritů rozloučili: po 13 hodinách zůstali na dráze stát Eng, Krohn, Farfus a Vanthoor, dvě hodiny později měli v boxech pohov de Phillippi, Yelloly, Martin a Rast. Slibný tah kupředu za to předvedli Andrettiho borci Tandy/Jaminet/Estre/Vanthoor: 10 hodin před koncem se vrátili do stejného kola s lídry Deranim, Aitkenem a Blomqvistem.

V závěrečné  fázi kulminoval podnik ve velký duel mezi Felipem Nasrem (Penske-Porsche) a Tomem Blomqvistem (Action Express-Cadillac). Syn bývalého světového šampiona rallye strávil poslední půlhodinku v závětří ex-jezdce Sauberu F1 a na čas se zdálo, že si s lídrem hraje jako kočka s myší. Brazilec ale nakonec dokázal šikovněji využít „hustého provozu“ pomalejších vozů GT a jedouc na hranici přilnavosti projel cílem po 24 hodinách s náskokem 2,1 sekundy. Pro značku Porsche se jednalo o ohromný triumf – vždyť mezi prvními šesti dojely 4 vozy z Zuffenhausenu. Roger Penske plakal štěstím…

Výsledek 66. Rolex 24h at Daytona 2024:

1. Dane Cameron/Felipe Nasr/Josef Newgarden/Matt Campbell, Penske-Porsche 963

2. Pipo Derani/Jack Aitken/Tom Blomqvist, Action-Express- Cadillac V-Series.R

3. Jordan Taylor/Louis Deletraz/Colton Herta/Jenson Button – Taylor with Andretti-Acura ARX-06

4. Nick Tandy/Mathieu Jaminet/Kevin Estre/Laurens Vanthoor, Penske-Porsche 963

5. Gianmaria Bruni/Neel Jani/Romain Dumas/Alessio Picariello – Proton-Porsche 963

6. Tijmen van der Helm/Phil Hanson/Ben Keating/Richard Westbrook – JDC/Miller-Porsche 963

Vítěz třídy LMP2: Ryan Dalziel/Dwight Merriman/Connor Zilisch/Christian Rasmussen, Era– Oreca-Gibson Vítěz třídy GT:  Davide Rigon/Daniel Serra/Alessandro Pier Guidi, Risi-Ferrari 296 GT3

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

66. Rolex 24h: Porsche, Penske a Nasr triumfují v Daytoně

reklama