Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.7.2024

Čtvrtek 18.7.2024

SPEED LIMIT

Německá ADAC-F4: Také v Zandvoortu udával tempo Antonelli

Účastníci německé ADAC-F4 se asi zhrozili, když jim svitlo, že se italský tým Prema bude pravidelně účastnit i jejich šampionátu. Podnik v nizozemském Zandvoortu se stal přehlídkou červeno-bílých vozů. „Muž F4 roku“ Andrea Kimi Antonelli kraluje nejen italskému šampionátu, brutálně udával tempo i zde.  

Sobota: Antonelli neměl vážného soupeře

Kimi Antonelli stál „tradičně“ na první pole-position víkendu před kolegy Rafaelem Camarou, Jamesem Whartonem a Conradem Laursenem. Ital reagoval na startu výborně a  převzal první pozici. Další půlhodinka se proměnila v další demonstraci neobyčejného talentu juniora Mercedesu: v cíli byl Antonelli první o 5,8s před Camarou. Třetí místo ubránil Laursen před výborně naladěným Rusem Nikitou Bedrinem (PHM). Relativně nevýrazným výkonem se na 10. pozici umístil Emerson Fittipaldi junior. 

Výsledek:

1. Kimi Antonelli, Prema

2. Rafael Camara, Prema

3. Conrad Laursen, Prema

4. Nikita Bedrin, PHM

5. James Wharton, Prema

6. Taylor Barnard, PHM

Neděle, závody 2 a 3: „Kimi“ formuli 4 již odrostl

Antonelliho show pokračovala i v neděli. Pro druhý závod víkendu si opět zajistil pole-position, tentokrát před kolegy Camarou, Wurzem a Whartonem. Na startu nezaváhal a uháněl směrem dalšího triumfu. Mladého Itala nevyvedly z míry ani kolegové ve zpětném zrcátku, ani četné neutralizace, o které se většinou postarali divocí piloti týmu Jenzer. Závod skončil 4násobným triumfem stáje Prema. Zralý výkon předvedl i Emerson Fittipaldi junior. Za Bedrinem, Barnardem a Laursenem dojel dobrý osmý.

Obrácené pořadí tohoto výsledku  na startu večerního závodu znamenalo, že Fittipaldi junior směl poprvé vyrazit z pole-position. 15letý Brazilec počátečně sice dokázal držet první místo, po polovině úvodního kola ho ovšem předjel Laursen a ve druhém Taylor. Také během dalšího průběhu závodu se asi nestačil divit, o kolik jsou soupeři v tomto šampionátu silnější, než kolegové v Dánsku, kde jezdil minulý rok. Emmo jr. prostě zatím (?) neoplývá otrlostí a rychlostí mladých let svého věhlasného otce…

O vítězství jeli jiní, zvláště „hvězdný“ Antonelli pochodoval z 8. výchozí pozice kupředu. 8 kol před cílem již byl za Laursenem, Barnardem a Bedrinem čtvrtý.  O kolo později proletěl kolem Bedrina, další dvě kola potřeboval, aby pokořil druhého Barnarda. Nyní měl 5 minut na to, aby porazil i posledního zbývajícího soupeře – Laursena. Dán byl koncem závodu sice pomalejší, než ostatní za ním, dokázal ale Antonelliho a spol. šikovně blokovat a s náskokem jediné setinky slavil své první vítězství roku. Talent polemana Fittipaldiho jr. stačil nakonec jen na 10. pozici, o jediné místo před Brandem Badoerem.

Situace ve formuli 4 všeobecně: „Letos pojedeme se zcela novými vozy Tatuus-Abarth, podvádění ohledně motorů tedy bude mít konec,“ prozradil mi před prvním podnikem sezony jeden z majitelů týmů. Měl tím samozřejmě na mysli dominaci Premy. Jak se tento pán mýlil! Převaha  juniorské odnože Ferrari je letos ještě větší, než kdy jindy. Ve všech závodech v Zandvoortu byli mezi prvními šesti nejméně 4 vozy Premy. FIA by měla co nejdříve důkladněji prozkoumat techniku Italů, jinak by se mohlo stát, že ostatní stáje budou na tuto převahu reagovat odchodem z F4 a doposud plná startovní pole budou znovu patřit minulosti.

To vše ovšem nemá nijak špinit Antonelliho výkony – vždyť má i oproti svým týmovým kolegům jasně navrch. Ve formuli 4 už vlastně nemá Kimi co dokazovat,  ani čemu se přiučit – jen zde mrhá časem a talentem…

Výsledek 2. závodu:

1. Kimi Antonelli, Prema

2. Rafael Camara, Prema

3. Charlie Wurz, Prema

4. James Wharton, Prema

5. Nikita Bedrin, PHM

6. Taylor Barnard, PHM

Výsledek 3. závodu:

1. Conrad Laursen, Prema

2. Kimi Antonelli, Prema

3. Charle Wurz, Prema

4. Taylor Barnard, PHM

5. Rafael Camara, Prema

6. James Wharton, Prema

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

Německá ADAC-F4: Také v Zandvoortu udával tempo Antonelli

reklama