Přeskočit na obsah

Neděle 26.5.2024

Neděle 26.5.2024

SPEED LIMIT

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

Podobně jako v létě na Norisringu předvedl šampionát i při finále v Hockenheimu „sobotní rodeo“ a poté relativně poklidnou neděli. Pozice dvě a tři v obou závěrečných závodech roku nakonec stačily 23letém, v Německu žijícímu jezdci BMW z Jižní Afriky, Sheldonovi van der Lindemu k dosažení titulu.

Sobota: Auer vítězem zábavného crash-derby

Po experimentálním (a nepovedeném) začátku sezony v Portugalsku a Itálii si DTM vzpoměla na klasické zakončení v Hockenheimu. Před 50.000 diváky se podařilo předvést napínavé vyvrcholení ročníku, kterému nemělo na ničem chybět.

Z pěti favoritů na titul vykročil do víkendu nejlépe Rakušan Lucas Auer, který postavil svůj Winward-Mercedes na sobotní pole-position. A nejen to: svou bodovou ztrátu na Sheldona van der Lindeho (Schubert-BMW) tím snížil na 8 bodíků. Za ním se kvalifikoval Luca Stolz (HRT-Mercedes), další z favoritů Mirko Bortolotti (Grasser-Lamborghini), Wittmann a Engel. Lídr tabulky van der Linde zajel sice 6. čas, byl ale kvůli předčasnému přezutí na kvalifikační pneumatiky odsunut na 16. pozici. Stejný trest potkal i Thomase Preininga (KUS-Porsche), zatímco směl další z uchazečů o titul René Rast (Abt-Audi) startovat ze 7. pozice.

Sobotní závod se již během úvodní čtvrthodinky proměnil v opravdové vyřazovací derby se spektakulérními nehodami. Závodilo se jen krátce, když Kelvinovi van der Lindemu praskla pneumatika a trefila zrovna BMW jeho bratra. Po re-startu, při kterém Wittmann předjel plolemana Auera, se bouralo nejdříve v Nordkurve, kde závod skončil pro Schmieda, Ineichena, Zuga a Greniera. Ředitelství ještě nestačilo reagovat další neutralizací, když došlo k další vážné nehodě: při nájezdu do zatáčky před Mercedes-tribunou se střetli David Schumecher s Preiningem. Oba letěli do svodidel a odtud zpět na trať, kde s nimi kolidovali Cassidy, Olsen a Feller.

Po odklizení vrakú, úklidu dráhy a opravě svodidel se jelo již jen na 30 minut. Auer během velmi zábavného závodu nejdříve šikovně držel nebezpečného Wittmanna v šachu. Za nimi ale doslova letěl směrem špičky rychlý van der Linde. Jihoafričan v závěrečných kolech skutečně ještě dokázal vybojovat 2. pozici a díky bodu za nejrychlejší kolo závodu mohl před nedělním finále udržet náskok 2 bodů na Auera. Za třetím Wittmannem dojel díky povedené strategii outsider Gore (Rosberg-Audi). René Rast skončil jen pátý a z boje o titul se tím realisticky rozloučil stejně tak, jako sedmý Bortolotti.

Výsledek sobotního závodu:

1. Lucas Auer, Winward-Mercedes

2. Sheldon van der Linde, Schubert-BMW

3. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

4. Dev Gore, Rosberg-Audi

5. René Rast, Abt-Audi

6. Philipp Eng, Schubert-BMW 

Neděle: Nakonec vše skončilo klidně a jasně

O další vystupňování napjetí se postarala nedělní kvalifikace. René Rast právě zajel výborný čas, když ho překonal Fraga na AF Corse-Ferrari. Brazilec ovšem při dalším pokusu neudržel vůz na trati a zničil ho v bariéře první zatáčky. Kvalifikace musela být předčasně ukončena, aniž by Auer s van der Lindem vyjeli do posledního ostrého kola. Zatímco číhali hned za polemanem Rastem outsideři jako Schmid, Zug a Gore, zbylo na Rakušana jen 11. startovní místo. Jihoafričan směl vyrazit z 5. pozice.

Nejlepší reakci na startu předvedl Wittmann, Rast ale pilota Walkenhorst-BMW nenechal ujet. Van der Lindemu patřilo 6. místo, Auer byl o dvě pozice za ním. Další vývoj podniku ovšem ukázal, že se z titulu budou radovat v Oscherslebenu u týmu Schubert-BMW. Van der Linde totiž dokázal postupovat kupředu a nakonec dojel třetí, zatímco Auerovi chyběla na jakýkoliv útok jednoduše rychlost a nakonec se musel smířit se 7. místem, těsně před nováčkem Köhlerem.

O vítězi posledního závodu roku se rozhodlo jen mezi Wittmannem a Rastem. Zvláště těsně po výměně pneumatik se krásně duelovali a pilot Abt-Audi se dostal do vedení. Špičku Rast ale brzy poté ztratil chybkou  v Parabolice. Výletem do trávy si lehce poničil spodek vozu a ve druhé polovině závodu již nebyl Wittmannovi soupeřem.

Naprostou senzací bylo 4. místo 19letého Zuga z malého týmu Attempto.

Výsledek nedělního závodu:

1. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

2. René Rast, Abt-Audi

3. Sheldon van der Linde, Schubert-BMW

4. Marius Zug, Attempto-Audi

5. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

6. Nico Müller, Rosberg-Audi

Konečný stav DTM sezony 2022:

1. Kelvin van der Linde  164 b.

2. Lucas Auer                  153 b.

3. René Rast                    149 b.

4. Mirko Bortolotti          121 b.

5. Thomas Preining         116 b.

6. Luca Stolz                   108 b.

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

reklama