Přeskočit na obsah

Pátek 19.4.2024

SPEED LIMIT

Finále německé F4 na Nürburgringu: Antonelli si přijel pro titul

Zisk titulu šampiona německého mistrovství F4 bylo pro hvězdu sezony 2022, Andreu Kimiho Antonelliho jen formalitou. V trpasličím poli na Nürburgringu vlastně stačilo jezdci Premy jen nastoupit – Ital ovšem opětně demoralizoval konkurenci. Vyhrál dva závody a mistrem se stal již v sobotu.

Na svého jediného soupeře v celkovém hodnocení, Taylora Barnarda (PHM) měl Antonelli před posledním podnikem roku náskok 34 bodů. Znamenalo to, že ho Brit ještě mohl teoreticky předstihnout – tým Prema tedy musel chtě-nechtě v nevlídném pohoří Eifel nastoupit. A raději ani nepomyslet na to, kdyby tomu tak nebylo: I když Italové nasadili 4 vozy, čítalo pole celkově jen 11 monopostů. Nejednomu soupeři koncem roku prostě finančně došel dech, někteří možná měli dost bezvýhlednému boji proti přemocní italské Scuderii…

Páteční kvalifikaci ovládl za lehkého deště Antonelliho týmový kolega Rafael Camara. Brazilec si tak zajistil pro první dva závody víkendu pole-position. Lídr tabulky zajel jednou druhý a jednou třetí čas – ve druhé kvalifikaci byl o 5 setin rychlejší i další z jezdců Premy, slibný černoch Ugo Ugočukwu. Barnard mohl operovat pouze ze čtvrtých startovních míst.

První ze sobotních závodů se jel na vlhké vozovce. Poleman Camara držel počátečně s přehledem špičku. Těžil při tom na čas z moudrého přístupu Antonelliho, který v klidu hájil druhou pozici, zatímco jeho konkurent Barnard zůstal „viset“ i za dalším vozem Premy Australana Whartona. 5 minut před koncem ovšem Antonelli udeřil. Několik útoků Itala dokázal Camara odvrátit, nakonec se ovšem neubránil. Antonelli tedy slavil ve stylu velkého mistra osmý triumf sezony. Hezkého úspěchu dosáhl 6. místem i jediný soukromník pole, za rodinný tým startující Švýcar Michael Sauter.

Na druhý závod víkendu v sobotu odpoledne pršelo. Antonelli ovšem udělal i za těchto podmínek krátký proces: prosadil se hned na startu, znovu potvrdil svou extratřídu a vyhrál jasně stylem start-cíl. Zároveň si tím definitivně zajistil titul šampiona německé F4 roku 2022. Barnard dojel jak na trati, tak i symbolicky druhý před objevem druhé poloviny sezony Ugočukwem. 4. místem si dojel pro nejlepší výsledek sezony finský jezdec Jenzer-Motorsportu, Rasmus Joutsimies.

O prosluněnou neděli směl do posledního závodu chronickým nedostatkem účastníků poznamenaného ročníku 2022 vyrazit Nandhavud Bhirombhagdi. Dědicovi pivovaru Singha připadla tato pocta samozřejmě jen díky pravidlu obráceného pořadí minulého závodu. Thajec, který bude svou rodinu stát ještě hodně nesmyslně investovaných milionů, pokud ho bude „koníček motorsport“ ještě déle bavit, názorně ukázal, co umí – či lépe řečeno co neumí: V první zatáčce ztratil pět pozic a z prvního kola se vrátil jako poslední.

Na špičce se za to usadil výborně naladěný Ugočukwu před Taylorem a Němcem Klussem. Vicemistr z Anglie potřeboval 5 kol, než dlouhého černocha na prvním místě vytřídal a dojel si pro vítězství. Čerstvý šampion Antonelli skončil za Camarou, Whartonem a Bedrinem šestý. Již příští víkend se junior Mercedesu v Mugellu vrhne na dobytí titulu italského mistra.