Přeskočit na obsah

Neděle 23.6.2024

Neděle 23.6.2024

SPEED LIMIT

První závod F3 v Rakousku: Český mladík Staněk hlavně sbíral zkušenosti

Poprvé si monopost formule 3 Roman Staněk osahal v pátek v rámci volného tréninku, následovala kvalifikace na Velkou cenu Rakouska a v sobotu první ostrý start. Šestnáctiletý pilot české stáje CharouzRacingSystem dokázal po startu z desáté příčky držet krok se středem startovního pole a svou premiéru okořenil sedmnáctým místem. Jeho týmový kolega Igor Fraga dojel o jednu příčku před ním, David Schumacher byl pětadvacátý.

Pro mladého Čecha to byly pořádně hektické dny. Těsně před startem šampionátu F3 se dozvěděl, že do kokpitu jednoho z vozů CharouzRacingSystem opravdu usedne, na přemýšlení nebo nervozitu nebyl moc čas. Na druhou stranu, kdo Romana zná dobře, ví, že se mu kolena jen tak nerozklepou. Sobotní závod v rámci Velké ceny Rakouska byl hlavně o sbírání zkušeností, žádné velké prohánění čela startovního pole se od něj nedalo očekávat. I když, kdo ví, jak to mohlo nakonec dopadnout. Hned po startu ze slibné desáté pozice totiž Romanovi píplo ve sluchátkách. Myslel si, že jde o virtuální safety car, ubral plyn a několik jezdců se dostalo před něj. „Chtěli jsme, aby dojel, což splnil. Nejsem zklamaný, opravdu to bylo hlavně o sbírání zkušeností a sžívání se s monopostem,“ potvrdil majitel české stáje Antonín Charouz. Rozhodně tak není důvod k jakémukoliv pesimismu.

Velmi pěkný výkon předvedl Brazilec Igor Fraga. Mr. Playstation vyrážel až z poslední příčky, takže konečné šestnácté místo je docela lichotivé. Fraga ukázal, že má rychlost a je schopen vyhrávat souboje. Uvidíme, co předvede v nedělním sprintu a dalších podnicích mistrovství F3. Třetí z Charouzových debutantů David Schumacher závodil na konci startovního pole. Konečná pětadvacátá příčka nebude ničím, čím by se chtěl chlubit. Už zítra je však na pořadu sprint, kde se může i on předvést v naprosto jiném světle. První závod mistrovství FIA F3 ovládli piloti týmu Prema. Australan Oscar Piastri vedl neohroženě od první zatáčky až do cíle, další dva z jeho týmových kolegů se dostali mezi první čtyři.

Výsledek sobotního závodu F3 Spielbergu:
1. Oscar Piastri, Prema
2. Logan Sargeant, Prema
3. Alex Peroni, Campos
4. Frederik Vesti, Prema
5. LirimZendeli, Trident                                                 
6. LiamLawson, Hitech
7. David Beckmann, Trident                                             
8. Richard Verschoor, MP                                                 
10. Clement Novalak, Carlin
16. Igor Fraga, Charouz Racing System             
17. Roman Staněk, Charouz Racing System
25. David Schumacher, Charouz Racing System  


Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

První závod F3 v Rakousku: Český mladík Staněk hlavně sbíral zkušenosti

reklama