Přeskočit na obsah

Pondělí 29.5.2023

Pondělí 29.5.2023

SPEED LIMIT

Nedělní závod F2 v Melbourne: Iwasův triumf a Staňkův první bodík

S plným počtem bodů za nedělní vítězství opouštěl Melbourne a Austrálii jako nový lídr celkového hodnocení šampionátu Japonec Ayumu Iwasa. Na neutralizacemi zle poznamenaný víkend v Austrálii bude mít hezkou vzpomínku i Roman Staněk: dojel si totiž pro první bod F2 kariéry. Za to balil PHM Racing by Charouz jako „australský suvenýr“ rozbité auto Nissanyho.

Zatímco sobotní sprint F2 ovlivnil déšť, vítalo 22 jezdců v neděli slunečné počasí. Japonský poleman Ayumu Iwasa těchto jednodušších podmínek na startu využil výborně. Za ním se srovnala francouzská frakce Theo Pourchaire-Victot Martins-Isaack Hadjar a Angličan Bearman. Rychlejší z Charouzovy jezdecké dvojice Roy Nissany držel 14. pozici, Roman Staněk (Trident) jel dvě místa za Izraalcem.

Po 7 kolech právě zavítali první jezdci z chvostu pole k výměně pneumatik, když domácí Jack Doohan vytlačil Američana Jaka Crawforda do hrazení a závod byl neutralizován. Také ostatní proto rychle přezouvali a za vzniklého chaosu se v boxové uličce lehce střetli Bearman s Hadjarem. Odstranění jediného monopostu poté trvalo Australanům skandálních osm kol…

Iwasa poté dokázal Pourchaireovi o sekundu ujet, daleko za nimi se před Martinse dokázal posunout sobotní vítěz Dennis Hauger. PHM Racing by Charouz volil pro svou jedničku Nissanyho odlišnou taktiku pozdní výměny, což se prokázalo jako slibné (při pohledu na výsledek Vestiho, který závod dojel podobně). 8 kol před koncem ovšem zničil pilot Charouzův čokoládově hnědý vůz o betonové hrazení za první zatáčkou a během tímto vyvolané neutralizace skončil ve zdi o několik metrů dál i Enzo Fittipaldi.  Dva rozbité vozy na trati, to bylo pro maršálky v Melbourne nadlidským úkolem – závodilo se poté proto jen závěrečná 3 kola.

V tomto rozhodujícím sprintu 21letý Iwasa neukázal nervy, za to zahodil své naděje na body Martins  přebržděním na chladných pneumatikách, přičemž eliminoval i Haugera. Japonský junior Red Bullu a Hondy si dojel pro druhý triumf sezony před Pourchairem, zároveň převzal i vedení v celkovém hodnocení mistrovství. Výbornou neděli equipy DAMS dovršil Arthur Leclerc třetím místem před Vestim a Maloneyem.  

Roman Staněk předvedl relativně bledý výkon s několika malými chybičkami, díky faux-passu Martinse a penalizaci Hadjara si ovšem zapsal první šťastný bod F2 kariéry.  

Výsledek závodu F2 v Melbourne:

1. Ayumu Iwasa, DAMS                         

2. Theo Pourchaire, ART                        

3. Arthur Leclerc, DAMS   

4. Frederik Vesti, Prema                          

5. Zane Maloney, Carlin  

6. Jehan Daruvala, MP

7. Richard Verschoor, Van Amersfoort

8. Jack Doohan, Virtuosi

9. Kush Maini, Campos 

10. Roman Staněk, Trident  

…..                      

13. Ben Benavides, PHM Racing by Charouz 
Nedojel: Roy Nissany, PHM Racing by Charouz        

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Nedělní závod F2 v Melbourne: Iwasův triumf a Staňkův první bodík

reklama