Přeskočit na obsah

Neděle 23.6.2024

Neděle 23.6.2024

SPEED LIMIT

Kvalifikace F3 v Zandvoortu: Maloney na pole–position, Staněk dobrý čtvrtý

V předčasně ukončené kvalifikaci F3 v Zandvoortu měl nejvíce štěstí jezdec Tridentu, Zane Maloney. Roman Staněk zajel dobrý 4. řas, zatímco trojice vozů Charouz Racing Systemu zůstala mimo nejrychlejší dvacítku.

Díky skutečnosti, že si doposud dominující „francouzská sekce“ ve složení Isaack Hadjar, Victor Martins a Arthur Leclerc ze Spa minulý víkend nevezla témeř žádné body, roszrostla se skupina pilotů, kteří si dva podniky před koncem šampionátu mohou dělat realistické naděje na titul na pět. Ke jmenovaným přibyli Angličan Oliver Bearman a díky jeho dvěma druhým místům i Čech Roman Staněk. Těchto pět borců dělilo před kvalifikací v Zandvoortu jen 10 bodů – o zábavu by tedy mělo být během nizozemského víkendu Grand Prix alespoň ve formuli 3 postaráno (když už je v F1 a F2 teoreticky rozhodnuto).

O páteční ranní volný trénink si Victor Martins (ART) vzpoměl na svou roli favorita a zajel před Brazilcem Caio Colletem a Rusem Alexem Smoljarem (oba MP) nejrychleji. Roman Staněk byl 6.. Do týmu Charouz Racing System se vrátil David Schumacher a byl z trojice české stáje nejrychlejší. Ve formuli 3 debutoval s týmem Campos dobrým 17 časem Sebastian Montoya, syn Juana Pabla.  

V odpolední kvalifikační session vypálili špičkoví jezdci na trať rychlá kola překvapivě brzy. Pořadí znělo po 5 minutách Martins, Colapinto, Maloney a Staněk. O několik kol později se na špičku posunul jezdec Tridentu, Maloney. Jen Charouz Racing System vyslal své vozy na trať mimo zažilý rytmus – bohužel s tím důsledkem, že Schumacher s Pizzim byli na svém rychlém kole zrovna, když ostatní zahřívali pomalou jízdou pneumatiky pro druhý pokus. V takovém „šnečím provozu“ nebylo na konkurenceschopný čas pomyšlení…

Poslední útok na nedělní pole-position si ale všichni beztak schovali společně s novým obutím na  závěrečných 5 minut. Ve tlačenici třiceti monopostů na zatáčkovitém Zandvoortu ovšem vše skončilo dříve – a tak, jak to skončit muselo: Afro-Fin William Alatalo trapně zavrtal svou Jenzer-Dallaru při zahřívání do bariéry vracečky za boxy! Ředitelství proto kvalifikaci ukončilo, aniž by se na špičce mohlo něco hnout…

Z pole-position tedy v neděli vyrazí 19letý Zane Maloney z Barbadosu a také jeho týmový kolega Staněk si 4. místem připravil výbornou výchozí pozici pro oba závody. Sebastian Montoya překvapil dobrým 7. časem, Charouzův Pizzi se zlepšil na 21. pozici, Schumacher zajel 27. čas a na Totha zbylo jen poslední místo.

Výsledek kvalifikace F3 v Zandvoortu:

1. Zane Maloney, Trident                                             1:24,386s

2. Victor Martins, ART                                                1:24,675s

3. Jak Crawford, Prema                                               1:24,822s

4. Roman Staněk, Trident                                            1:24,831s

5. Franco Colapinto, Van Amersfoort                         1:24,855s

6. Isack Hadjar, Hitech                                                1:25,029s

21. Francesco Pizzi, Charouz Racing System              1:25,762s

27. David Schumacher, Charouz Racing System        1:26,631s

30. Laszlo Toth, Charouz Racing System                   1:28,653s

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Kvalifikace F3 v Zandvoortu: Maloney na pole–position, Staněk dobrý čtvrtý

reklama