Přeskočit na obsah

Pátek 19.7.2024

Pátek 19.7.2024

SPEED LIMIT

F2 ve Spielbergu: Verschoor triumfuje před oranžovými ochozy, Staněk na bodech

Po sobotním triumfu juniora Red Bullu, Jaka Crawforda, jásaly tribuny obsazené především Nizozemci nad vítězstvím krajana Richarda Verschoora v neděli. Roman Staněk zajel především v sobotu výborně a bral body za 5. místo. Podobný úspěch se PHM Racingu by Charouz nepodařil.

Trénink a kvalifikace: Gregoire Saucy s výbornou výchozí pozicí

Bylo malým překvapením, že volnému tréninku za téměř „brazilského vedra“ kraloval Enzo Fittipaldi (Carlin). Junior Red Bullu se „doma“ blýskl nejlepším časem před Victorem Martinsem (ART), Frederikem Vestim (Prema), Isaackem Hadjarem (Hitech) a Ayumu Iwasou (DAMS). Dr. Markovy junioři tedy obsadili pozice jedna, čtyři a pět. PHM Racing by Charouz zůstal bez podobného lesku. Roy Nissany stačil jen na dvacátý čas.

Tím ale krasojízda vozů v lakování Red Bullu skončila. V odpolední kvalifikaci byl v obou částích  session nejrychlejší junior Renaultu, Victor Martins. Na druhou pozici za Francouze se koncem odpoledne posunul lídr celkové tabulky Frederik Vesti před Théem Pourchairem (ART), senzačním Indem Kušem Mainim (Campos), Jackem Doohanem (Virtuosi) a Iwasou. Nissany sice ztrácel na polemana jen 0,6 sekundy, na kraťoučkém Red Bull Ringu tohle ovšem znamenalo beznadějnost 16. pozice. Také Roman Staněk měl s okruhem díky chybějícímu výkonu motoru obtíže. Ztrácel 0,8 sekundy a musel se smířit s 19. startovní pozicí. Brad Benavides ve druhém Charouzově voze byl o rovnou sekundu za Martinsem…

Sobotní sprint: Rozhodla taktika ohledně obutí – Staněk výborný pátý

Po ranním lijavci již jen mrholilo a reakce týmů na takové počasí měla rozhodnout. Kdo věřil v mokro a nazul pneu do deště, ten prohrál. Po divokém začátku a neutralizacích kvůli nehodám Daruvaly a Verschoora se na špičce usadil Američan Jak Crawford z kádru Red Bullu. Jezdec Hitechu tuto pozici udržel až do cíle. Podobná taktika dopomohla k výborným umístěním i dvojici Tridentu, Clemensovi Novalakovi a Romanovi Staňkovi. Francouz dokonce dokázal závěrem podniku předjet krajana Hadjara a slavit za Victorem Martinsem senzační třetí místo, kterého byl později zproštěn stewarty. O podobný kousek se Roman Staněk pokoušel vůči Juanovi Manuelovi Correovi marně – páté místo ale bylo i tak pro symaptického Moraváka vítaným špičkovým výsledkem.   

Jezdci PHM Racing by Charouz bohužel vsadili na opačnou taktiku a nebodovali.  

Výsledek sobotního sprintu:

1. Jak Crawford, Hitech

2. Victor Martins, ART

3. Isack Hadjar, Hitech

4. Juan Manuel Correa, Van Amersfoort

5. Roman Staněk, Trident

6. Dennis Hauger, MP

7. Jack Doohan, Virtuosi

8. Oliver Bearman, Prema

10. Roy Nissany, PHM Racing by Charouz

12. Brad Benavides, PHM Racing by Charouz

Nedělní závod: Triumf pro Oranjes

Poleman Victor Martins reagoval na startu zbrkle a s divoce protáčejícími zadními koly rychle ztratil dvě místa vůči pohotovému Frederikovi Vestimu a Theo Pourchairovi. Nissany držel pro PHM Racing by Charouz slibné 13. místo, Benavides byl jen předposlední. Roman Staněk se po sobotní krasojízdě pohyboval ve středu pole. Hned ve druhém kole pokračovala Martinsova černá neděle tím, že ztratil další dvě místa vůči Mainimu a Doohanovi.

Špička měnila pneumatiky již během úvodní třetiny závodu, počemž Vesti zůstal před  Pourchairem a Doohanem, zatímco se Martins posunul znovu před Mainiho. Díky povedené taktice se i oba vozy Boba Vavříka dostaly do horní poloviny pole. Závod poté probíhal relativně poklidně – až do ztráty kola u vozu Arthura Leclerca, kterému mechanici DAMSu pořádně neutáhli „pravou zadní“. Situace si vyžádala zásah Safety Caru a připravila Vestiho 7 kol před koncem o náskok.

Do rozhodující fáze závodu vyrazil Vesti před Doohanem, Pourchairem a Martinsem. Nissany byl výborný 9., Benavides 11. „Zázrak z F3“ se ale z českého pohledu neopakoval a Izraelec s Američanem bodované místa vůči jezdcům na svěžejším obutí neudrželi…

Stejný problém měl i Vesti. Dvě kola před cílem ho předjeli výborný Richard Verschoor (Van Amersfoort) s Japoncem Iwasou (DAMS). Nizozemec poté slavil před desetitisíci „Oranjes“ na ochozech jedno z nejsladších vítězství své kariéry. Vesti ubránil ve stylu budoucího šampiona důležité body za třetí místo před Doohanem. Pourchaire s Martinsem stačili jen na malé body.

Výsledek nedělního závodu:

1. Richard Verschoor, Van Amersfoort

2. Aymu Iwasa, DAMS

3. Frederik Vesti, Prema

4. Jack Doohan Virtuosi

5. Oliver Bearman, Prema

6. Enzo Fittipaldi, Carlin

7. Theo Pourchaire, ART

8. Victor Martins, ART

9. Jak Crawford, Hitech

10. Jehan Daruvala, MP

16. Roy Nissany, PHM Racing by Charouz

22. Brad Benavides, PHM Racing by Charouz

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

F2 ve Spielbergu: Verschoor triumfuje před oranžovými ochozy, Staněk na bodech

reklama