Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.7.2024

Čtvrtek 18.7.2024

SPEED LIMIT

DTM v Hockenheimu: Rastovo povedené finále sezony 2019

Němec René Rast se již před týdny korunoval mistrem šampionátu Deutsche Tourenwagen Masters a při finále v Hockenmheimu proto již „o nic nešlo“. 33letý Rast, kterého mnozí experti považují za největší aktivní talent Německa, ovšem nepolevil ani tam. Jeho vítězství v sobotu bylo jakousi zaslouženou třešničkou na mistrově dortu.

Sobota: Rast mistrovsky

Staronový mistr (Rast byl mistrem i roku 2017) předvedl kdo bude v poledne favoritem již v dopolední vlhké kvalifikaci. Postavil svou Rosberg-Audi na pole position před Wittmanův BMW, Rockengfellerovu Phoenix-Audi, překvapivě rychlého soukromníka Aberdeina (WRT-Audi), dalšího uživatele ingolstadtského produktu Duvala a Hondu Jensona Buttona. A právě výsledek bývalého mistra světa Formule 1 zajímal především: V Hockenheimu konečně došlo k dlouho připravovanému hostování vozů z „japonské GT“, zodpovědní se ovšem marně snažili o zachování „technické vyrovnanosti“. Button svým výsledkem poněkud zastřel katastrofální výkon obou zbývajících „hostů“: Ryo Hirakawa (Lexus) a Tsugio Matsuda (Nissan) totiž s velkým odstupem pouze uzavírali pole 21 účastníků.

Po startu se Rast ujel vedení, v osobě Wittmanna mu ovšem brzy vyvstal vážný soupeř, který se během závodu dokonce na čas dostal na první místo. Rast se ale nakonec jasně prosadil a zajistil tak stáji Rosberg i prvenství v hodnocení týmů. Za Wittmannem dojela armáda Audi ve složení Rockenfeller, Frijns, Duval. Nejlepším z beznadějných Astonů Martin byl sedmý Paul di Resta. A hosté z Nipponu? Button dojel jen devátý, Hirakawa po slabém závodě 13. a Matsuda se na startu nedokázal ani rozjet…

„Bez systému DRS to tu bylo težké, držet se ostatních. Také jsem musel najít jistý rytmus, při tom jsem ale příliš poničil mé pneumatiky a měnil jsem je příliš pozdě. Ani tato zastávka neproběhla příliš hladce – moji chlapci to prostě nejsou zvyklí. Propadli jsme se na 15. místo – probojovat se z něj zase kupředu na deváté ale bylo hezkým zážitkem,“ hodnotil svůj výlet do DTM Button.  

Výsledek sobota:

1. René Rast (GER), Audi, 38 kol za 1:01.00,948 h
2. Marco Wittmann (GER), BMW, + 1,693 Sek.
3. Mike Rockenfeller (GER), Audi, + 10,697 Sek.
4. Robin Frijns (NED), Audi, + 17,795 Sek.
5. Loïc Duval (FRA), Audi, + 24,224 Sek.
6. Timo Glock (GER), BMW, + 25,760 Sek.
7. Paul Di Resta (GBR), Aston Martin, + 26,439 Sek.
8. Bruno Spengler (CAN), BMW, + 27,270 Sek.
9. Jenson Button (GBR), Honda, + 31,492 Sek.
10. Joel Eriksson (SWE), BMW, + 31,868 Sek.

Neděle: Müller zvládl déšť nejlépe

Nedělní kvalifikace se konala za deště a nejrychlejší byly Audi Mikeho Rockenfellera a Nica Müllera, zatímco sobotní vítěz Rast docílil jen devátého času. Z pole position ovšem statoval Švýcar Müller před Timo Glockem (BMW), protože byl Rockenfeller za přestupek v sobotním závodě penalizován. Hosté z Japonska dopadli podobně zle, jako o den dříve. Nejlépe si z nich vedl Nick Cassidy, který převzal Lexus od  Hirakawy, Button byl 19. a Ronnie Quintarelli v Matsudově Nissanu poslední.

Hvězdou prvního poločasu závodu byl za silného deště ovšem opět Rast. Již po prvním kole byl druhý a později se mu podařilo převzít špičku. Po výměně pneumatik ovšem nedokázal navázat na předešlé tempo a ztratil vůči značkovým kolegům Müllerovi a Rockenfellerovi dvě pozice. Müller se tak stal vicemistrem a všichni tři nadělili konkurenci od BMW tvrdou porážku. Nejlepší vůz mnichoských totiž dojel až na čtvrtém místě – Timo Glock.

Hosté z Japonska byli opět jen statisty. Cassidy uklouzl hned v prvním kole do svodidel, Button s Quintarellim okupovali i v neděli pouze zadní pozice. Přidat se k závodu DTM s vozy rozdílného pojetí pravidel prostě nemá ze sportovního hlediska smysl. O jezdeckých schopnostech pilotů z Nipponu – s výjimkou Buttona, of course – raději pomlčíme…

Výsledek neděle:

1. Nico Müller (SUI), Audi, 27 kol za in 1:04.45,023 h
2. Mike Rockenfeller (GER), Audi, + 3,835 Sek.
3. René Rast (GER), Audi, + 8,403 Sek.
4. Timo Glock (GER), BMW, + 11,849 Sek.
5. Jamie Green (GBR), Audi, + 13,094 Sek.
6. Joel Eriksson (SWE), BMW, + 16,248 Sek.
7. Robin Frijns (NED), Audi, + 22,172 Sek.
8. Jake Dennis (GBR), Aston Martin, + 36,954 Sek.
9. Bruno Spengler (CAN), BMW, + 51,319 Sek.
10. Loïc Duval (FRA), Audi, + 55,877 Sek.

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

DTM v Hockenheimu: Rastovo povedené finále sezony 2019

reklama