Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.7.2024

Čtvrtek 18.7.2024

SPEED LIMIT

Závod F2 ve Spielbergu: Felix Austria pro Charouz Racing System

Nedělní závod znamenal coby „předkrm pro GP F1“ nizozemský triumf: zvítězil pilot Tridentu, Richard Verschoor. U Charouz Racing System udělali také vše správně, jak takticky, tak i v kokpitu. Odměnou bylo velkolepé 4. místo Enza Fittipaldiho.

Dán Frederik Vesti ještě musí potvrdit důvěru, kterou mu sponsoři místem u špičkové stáje ART poskytli –  z nejlepšího startovního místa k tomu měl ve Spielbergu výbornou možnost (nevyužil ji). Za ním čekali na jeho zaváhání Juri Vips (Hitech), Logan Sargeant (Carlin), Ayumu Iwasa (DAMS) a lídr celkového hodnocení Felipe Drugovich (MP). Kvalifikací pro startovní místa 12 a 13 si i jezdci Charouz Racing Systemu připravili slibnou výchozí pozici pro nedělní show F2.

Vozovka byla místy ještě mokrá, špička proto zvolila vzorkované obutí. „Ve Formuli 2 nevítaný a Red Bullem propuštěný“ Vips předvedl raketový start a z prvního kola se vrátil v čele před Vestim, Iwasou a Sargeantem. Fittipaldi držel svou 12. pozici, zatímco se Bolukbasi po strkanici s Lawsonem na druhé rovince (!) propadl na chvost pole. S oškubaným vozem brzy na to vzdal a po závodě na Turka čekal trest stewartů…

O to lepší úvod závodu měla jednička Charouz Racing Sytsemu, Enzo Fittipaldi. Brazilec využil každé chybky soupeřů k tahu kupředu a po 7 kolech již byl pátý. Trať totiž velmi rychle osychala a ve výhodě byli najednou ti, kteří riskovali start na slickách: do čela se propracoval Richard Verschoor (Trident) před Daruvalou, Merhim, Haugerem a Fittipaldim.

Po 11 kolech měnili Daruvala, Merhi, Hauger a Enzo na česrtvé slicky. Charouzovy mechanici při tom byli šikovnější, než Italové od Premy a Fittipaldi se posunul před Haugera.

Po polovině ze 40 kol závodu vedl Verschoor o 3 sekundy před Daruvalou, o 6 sekund za nimi následovali v relativně těsných odstupech Merhi, Sargeant a Fittipaldi.

10 kol před koncem bylo toto pořadí beze změny. Nadmíru zkušený Merhi ovšem silně dotahoval Daruvalu a na Fittipaldiho se začal tlačit Lawson. V předposledním kole se „Camposův náhradník“ skutečně prodral před Inda na druhé místo – v zápětí ho ovšem informovali stewartové o 5sekundové penalizaci za nedodržení hranic tratě. Takový trest měla nakonec na svém kontě asi třeti na pilotů – pořadí na dráze tedy zdaleka neodpovídalo klasifikaci. FIA by se nad tím měla zamyslet…

Výbornému Verschoorovi to ale mohlo být jedno. Slavil společně s destitisíci krajany na tribunách velké Nizozemské vítězství. Daruvala uhájil těsně druhou pozici před Sargeantem a jako vždy spolehlivým Fittipaldim. Konec Rakouského víkendu tedy proběhl pro Charouz Racing System šťastně. Merhi se musel spokojit s pátým místem, osmý Caldwell bral první body kariéry a dominátor úvodu Vips skončil 10.

Šampionát pokračuje za dva týdny v Le Castelletu.   

Výsledek závodu F2:

1. Richard Verschoor, Trident

2. Jehan Daruvala, Prema

3. Logan Sargeant, Carlin

4. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System

5. Roberto Merhi, Campos

6. Denis Hauger, Prema

7. Jake Hughes, Van Amersfoort

8. Oliver Caldwell, Campos

9. Ayumu Iwasa, DAMS

10. Juri Vips, Hitech

Text: Roman Klemm
Foto: Roman Klemm a Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Závod F2 ve Spielbergu: Felix Austria pro Charouz Racing System

reklama