Přeskočit na obsah

Pátek 12.7.2024

Pátek 12.7.2024

SPEED LIMIT

Ruskou ruletu na Dakaru zvládl Michek skvěle. Kluci ze špičky už si na mě dávají pozor, říká

Další parádní výkon. I ve druhé etapě Rallye Dakar konkuroval motocyklista Martin Michek těm nejlepším. Jezdec týmu ORION – Moto Racing Group v ní zajel po dodatečné minutové penalizaci na 18. místě a v průběžném pořadí je šestnáctý. „Etapa byla ruská ruleta, čistý gambling. Absolvovali jsme velmi rychlé úseky, do toho nepříjemně svítilo sluníčko, nebylo pořádně vidět. Často se jelo naslepo. Myslím, že jsme fakt blázni,“ řekl v cíli Michek. „Někde to bylo nebezpečné, chvílemi mi to splývalo a vůbec jsem nevěděl, kam jedu,“ potvrdil jeho týmový kolega Milan Engel, který skončil na 25. příčce.

Trasa letošního ročníku Dakaru na arabském poloostrově je opět velmi náročná už od úvodu. Druhá etapa měřila celkem 685 kilometrů, z toho 457 činila rychlostní zkouška. Kromě jiného už v ní jezdce potrápily také nepříjemné duny. „Byly celkem měkké, dost se to bořilo. K tomu, aby se duna dobře přejela, bylo složité správně odhadnout rychlost. Asi dvakrát jsem ji napoprvé nevyjel, ale rozhodně jsem nebyl sám,“ popsal Michek. „První duny byly ráno, v nich to ještě docela šlo. Ale pak přišly asi v půlce závodu takové menší světlé duny a v nich to bylo horší. Člověk se v nich trochu plácal. Jinak se jelo víceméně po zafoukaných pistách, samé zrádné upalovačky a v tom já se necítím moc dobře,“ doplnil parťáka Engel.

Podle obou jezdců je závod v Saúdské Arábii znovu velmi rychlý. „Po dvou etapách musím konstatovat, že je to podobné jako v minulém roce. Dnes jsme za šest hodin urazili přes 450 kilometrů přímo v terénu. Těžko se to odhaduje, ale průměrná rychlost může být zatím kolem 120 km/h, což je brutální,“ pokračoval Engel. „Některé pasáže byly hodně riskantní, raději jsem pak trochu zvolnil. Opět jsme ale předvedli docela dobrou rychlost a myslím, že i super výsledek. Teď si potřebuji odpočinout, dát relax. Etapa byla dlouhá a bolí mě šíleně za krkem, cítím také ruce, zápěstí,“ přiznal Michek.

Dlouholetý vládce českého motokrosu svými kvalitními výkony zaujal i špičkové jezdce. „Na tankovací stanici za mnou přišel Adrien Van Beveren a řekl, že jedu dobře a že mě prý neznal, ale už ví, o koho jde a že si dá pozor. Těší mě, že patřím mezi elitu. Kluci z továrních týmů už o nás vědí a jsou z našich výkonů překvapeni,“ prozradil Michek. Že se o stáji ORION – Moto Racing Group na Dakaru mluví, potvrdil i její šéf Ervín Krajčovič. „Nemyslím, že se nás přímo bojí, ale respekt k nám určitě mají. Jsme tu už poosmé. Manažeři Husqvarny a KTM jsou bývalí závodníci, se kterými se známe z motokrosu. Nepřehlíží nás a vždy se alespoň pozdravíme. Myslím, že nás berou jako malý tým, který ale drží vždy při sobě. Díky dobrým výsledkům a našemu týmovému duchu nás berou jako soupeře, který je může pozlobit,“ prohlásil Krajčovič. „Kvůli naší světlé modré barvě nám občas říkají blue army,“ dodal. Vše podstatné z letošního Dakaru můžete sledovat i vy díky televizní stanici SPORT 5.

Foto: MRG

reklama
reklama

Ruskou ruletu na Dakaru zvládl Michek skvěle. Kluci ze špičky už si na mě dávají pozor, říká

reklama