Přeskočit na obsah

Neděle 16.6.2024

Neděle 16.6.2024

SPEED LIMIT

Rus Smoljar nejrychlejší kvalifikace F3 na Hungaroringu

Za ukrutného vedra východně od Budapešti mnohým favoritům nevyšlo rozhodující poslední kolo kvalifikace. Nedělní poleman proto ztělesňuje malé překvapení: bude jím Alexander Smoljar ze stáje MP. Roman Staněk byl jedním z těch, kterým pátek nevyšel (14.) a stejně tak zle pochodila i trojice jezdců Charouz Racing Systemu.

Po závodech v Rakousku měli jezdci a týmy tři týdny k regenaraci. Dva z nich toho využili k výměně jezdců. Antonín Charouz dá na Hungaroringu místo Zděňkovi Chovancovi šanci Britovi Christianovi Mansellovi a u Campose nahradil Monačan Oliver Goete zraněného Yeannyho.

Ve volném dopoledním tréninku se prosadil vítěz ze Spielbergu Jack Crawford (Prema) před Maloneyem (Trident) a Leclercem (Prema). Staněk zajel relativně dobrý 9. čas,  u „Charouzů“ ale bylo vidět, že i v Maďarsku bude zle: ani jeden z vozů se nepohyboval mezi top20, přičemž byl nováček Mansell dokonce rychlejší, než zkušenější kolegové Francesco Pizzi a Laszlo Toth.

Za největšího odpoledního vedra se mělo rozhodnout o nedělním postavení na startu. Výsledkové listině dlouho vévodilo trio Tridentu, Edgar-Maloney-Staněk, než se do dění zapojili i borci Premy na čele s Beramanem, Leclercem a Crawfordem. Mezi piloty těchto dvou italských favorizovaných stájí se dokázal vmísit pouze výborně naladěný Smoljar – a nejen to: Rus si právě nechal zapsat nejrychlejší čas, když se na rovince „parkující“ O´Sullivan postaral o přerušení session.

Na další zlepšení měli jezdci poté již jen 4 minuty  a – podařilo se tak především Smoljarovi. Na jeho čase si Maloney (Trident), Bearman a Leclerc (oba Prema) vylámali zuby. Mezi jezdci, kteří již „nestačili přidat“ byli i Edgar se Staňkem. Dalším překvapením pátku byl rookie Goete na výborném 12. místě.  

Na Charouz Racing System čeká těžký víkend. Mansell zajel 24., Pizzi jen 26. čas a jediný Maďar ve velkém mezinárodním sportu, Laszlo Toth stačil pouze na poslední startovní řadu.

Do sobotního sprintu odstartuje 30 monopostů F3 v 11:00h.

Výsledek kvalifikace F3 v Budapešti:

1. Alexander Smoljar, MP                              1:32,740s

2. Zane Maloney, Trident                               1:32,866s

3. Oliver Bearman, Prema                               1:32,872s

4. Arthur Leclerc, Prema                                 1:32,912s

5. Gregoire Saucy, ART                                 1:32,941s

6. Kush Maini, MP                                         1:32,944s

14. Roman Staněk, Trident                             1:33,193s

24. Christian Mansell, Charouz Racing System  1:34,041s

26. Francesco Pizzi, Charouz Racing System      1:34,206s

29. Laszlo Toth, Charouz Racing System            1:34,961s

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Rus Smoljar nejrychlejší kvalifikace F3 na Hungaroringu

reklama