Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.7.2024

Čtvrtek 18.7.2024

SPEED LIMIT

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

V sobotu oslavil první své vítězství v TCR Eastern Europe. A v neděli předvedl skvělou stíhací jízdu z devátého na třetí místo. Michal Makeš na Slovakiaringu soupeřům jasně ukázal, že se v barvách týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra bude chtít prát o nejvyšší příčky.

Druhý víkend TCR Eastern Europe opět ukázal na sílu vozů Cupra Leon. Navzdory maximálnímu šedesátikilovému balastu španělské vozy opět kralovaly startovnímu poli. Do prvního závodu odstartoval jako první suverén prvního víkendu sezony Tomáš Pekař, na druhém místě se pevně usadil Michal Makeš. Když pak Pekař v prvním kole hrubě chyboval a vyjel z trati, ujal se jedenadvacetiletý pilot týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra vedení a nenechal si jej vzít až do konce závodu.

„Start byl z mého pohledu spíš průměrný, ale pak přede mnou chyboval Milović a já se dostal na druhé místo. Potom Tomáš Pekař udělal v podstatě podobnou chybu a já se posunul na první pozici. Za mnou se pak rozjel boj o druhé místo, takže jsem si vytvořil dostatečný odstup a pak už jen stačilo jet bez chyb,“ popsal Makeš první závod. „Je to pro mě nejcennější vítězství v kariéře,“ konstatoval bezprostředně po závodu.

Hned jak jezdec sestoupil z nejvyššího stupínku, zadělal si na „problémy“ v neděli. Jako vítěz měl právo vylosovat, kolik míst na startovním roštu se bude v neděli otáčet. Z rozmezí 6 – 10 si nešťastně sáhl pro devítku. Ani nevýhodná pozice na startu ale Makeše nezastavila. „Ve warm up se mi podařilo spálit spojku, takže jsem nemohl pořádně odstartovat. Kvůli tomu mi pak trvalo dlouho se probojovat dopředu, zatímco Tomáši Pekařovi se podařilo dostat do čela a rychle se utrhnout. Nebýt té spojky, možná jsme mohli být druzí, ale rozhodně nelituju. Musel jsem hodně bojovat, skvěle jsem si zazávodil a ze soubojů si nesu i hodně zkušeností. A byla to skvělá podívaná i pro ty, kteří sledovali přímý přenos,“ hodnotí Makeš.

Asi v polovině závodu se český jezdec probojoval na třetí místo, které si bez problémů pohlídal až do cíle. „Byl to po všech stranách úspěšný víkend, na kterém má podíl sám Michal, který jezdil konzistentně a nechyboval, i tým v čele s mým bráchou Tomášem, který skvěle připravil auto. Pro nás tyto výsledky znamenají, že jdeme správným směrem. A pro soupeře je to definitivní důkaz, že s námi musejí počítat na čele závodu pravidelně,“ hodnotí víkend Jiří Mičánek ml., manažer týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Po skvělém víkendu se Makeš vyhoupl na druhé místo průběžného pořadí, na prvního Tomáše Pekaře ztrácí 16 bodů. Další podnik TCR Eastern Europe se jede v Poznani za pět týdnů.

Testování v Brně: 500 kilometrů a cenná data

Zatímco část týmu s vozem Cupra závodila na Slovakiaringu, dvojice vozů Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO absolvovala jednodenní testování v Brně. „Najeli jsme 500 kilometrů a posbírali spoustu cenných dat, které zkusíme využít už za dva týdny na Paul Ricard při dalším podniku Lamborghini Super Trofeo. A byla to příležitost také vyzkoušet nové jezdce,“ naznačil týmové vyhlídky Jiří Mičánek.

reklama
reklama

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

reklama