Přeskočit na obsah

Středa 28.2.2024

Středa 28.2.2024

SPEED LIMIT

Nürburgring: Dvojnásobný šampion Oliver Bearman je letošním „Mr. Formule 4“

16letý Angličan z Chelmsfordu Oliver Bearman byl letos ve třídě F4 jednoznačně „mužem roku“. Poté, co si již před měsícem zajistil titul italského šampiona, stal se po finálovém víkendu na Nürburgringu i německým mistrem. 

Před závěrečnými třemi závody německého mistrovství ADAC-Formel 4 měl britský „muž roku“ Oliver Bearman (Van Amersfoort) 23bodový náskok na Němce Tima Tramnitze (US Racing). Jejich velmi napínavý duel o titul stál pochopitelně v popředí – také proto, že pořádající ADAC opět nebyl schopen postavit na nohy vážně početné pole: na širokém asfaltovém pruhu pod hradem Nürburg se ztrácelo jen 15 formulek…

Sobota: Bearmanův „odbouraný“ bodový náskok

Ani v kvalifikacích si oba (po dlouhé sezoně vysloveně znepřátelení) favorité nic nedarovali. Pro první závod víkendu se prosadil domácí Tramnitz o 15 setinek před Bearmanem. S podobným odstupem jim následovalo trio US-Racingu Lomko-Browning-Dunne.

Počasí to myslelo s Nurburgringem o sobotní poledne dobře. Na trať svítilo za 5stupňového „tepla“ slunce. Po dvou zahřívacích kolech vyrazili Bearman s Tramnitzem na ledovém asfaltu velmi agresivně a jejich šarvátka připravila Bearmana jak o přední spoiler, tak i o naději na přední pozice. Za lídra Tramnitze se tedy zařadili Van Amersfoortovi piloti Vlad Lomko a Joshua Dufek. Výborně naladěný Němec si poté jel pro neohrožené vítězství.

Na chvostu pole pomohla Bearmanovi (měnil v boxech příď) neutralizace po nehodě Browninga. Mohl tak bez práce dohnat pole a po zbytek závodu „hltal“ talentem méně obdarované soupeře. Nakonec bral bodíky za páté místo – jeho bodový náskok byl ale z velké části „odbourán“ na pouhých 8 bodů.

Výsledek sobotního závodu:

1. Tim Tramnitz, US

2. Joshua Dufek, Van Amersfoort

3. Vlad Lomko, Van Amersfoort

4. Alex Dunne, US

5. Oliver Bearman, Van Amersfoort

6. Victor Bernier, R-Ace

1. nedělní závod: Bearman si na odpoledne připravil mečbal

Ve druhé kvalifikaci „oplatil“ Bearman svému rivalovi porážku z prvního tréninku – tentokrát byl on o 15setinek rychlejší a stál na pole-position. Ovšem s pro Bearmana příjemným vedlejším jevem, že se Alex Dunne a Joshua Dufek tentokrát dokázali postavit před Tramnitze. 

Start, který byl kvůli mlze o několik hodin posunut, vyšel za mrholení nejlépe favorizovanému polemanovi. Zatímco Dunne tuto fázi tradičně zaspal, kryl týmový kolega Dufek po prvním kole Bearmanovi záda před Tramnitzem.  Jediného domácího jezdce v poli brzy předjel Bernier a o polovinu závodu také Browning. Vývoj, který hrál Bearmanovi do karet. Mladý Brit si poté dojel suverénně pro vítězství a 22bodový náskok na Tramnitze. Za ním nejlépe finišoval Browning a posunul se na 2. pozici před Dufeka a Tramnitze. Jako dobrý pátý dojel novášek z Nizozemska, Robert de Haan. 

Výsledek 1. nedělního závodu:

1. Oliver Bearman, Van Amersfoort

2. Luke Browning, US

3. Joshua Dufek, Van Amersfoort

4. Tim Tramnitz, US

5. Robert de Haan, Van Amersfoort

6. Nikita Bedrin, Van Amersfoort

2. nedělní závod: Mistrovský kousek Bearmana

Tramnitzovou poslední nadějí odpoledne bylo, že Bearman z nějakého důvodu nedojede a že sám dokáže vyhrát. V jeho neprospěch ovšem bylo rozhodnuto již po několika sekundách: hned v první zatáčce se srazil s Dufekem a musel do boxů pro novou příď.

Bearman po zbytek závodu pochopitelně příliš neriskoval. Vyhrát tedy „směl“ Rus Nikita Bedrin před Francouzem Bernierem a Britem Browningem. Nový mistr se spokojil se 4. místem a můžeme se již těšit na další jeho povedené kousky v jedné z vyšších tříd roku 2022.

Výsledek 2. nedělního závodu:

1. Nikita Bedrin, Van Amersfoort

2. Victor Bernier, R-Ace

3. Luke Browning, US

4. Oliver Bearman, Van Amersfoort

5. Robert de Haan, Van Amersfoort

6. Alex Dunne, US

Celkový výsledek sezony:

1. Oliver Bearman        295 b.

2. Tim Tramnitz           269 b.

3. Luke Browning        220 b.

4. Victor Bernier          167 b.

5. Nikita Bedrin           147 b. 

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

Nürburgring: Dvojnásobný šampion Oliver Bearman je letošním „Mr. Formule 4“

reklama