Přeskočit na obsah

Pátek 29.3.2024

SPEED LIMIT

Nürburgring: Dvojnásobný šampion Oliver Bearman je letošním „Mr. Formule 4“

16letý Angličan z Chelmsfordu Oliver Bearman byl letos ve třídě F4 jednoznačně „mužem roku“. Poté, co si již před měsícem zajistil titul italského šampiona, stal se po finálovém víkendu na Nürburgringu i německým mistrem.

Před závěrečnými třemi závody německého mistrovství ADAC-Formel 4 měl britský „muž roku“ Oliver Bearman (Van Amersfoort) 23bodový náskok na Němce Tima Tramnitze (US Racing). Jejich velmi napínavý duel o titul stál pochopitelně v popředí – také proto, že pořádající ADAC opět nebyl schopen postavit na nohy vážně početné pole: na širokém asfaltovém pruhu pod hradem Nürburg se ztrácelo jen 15 formulek…

Sobota: Bearmanův „odbouraný“ bodový náskok

Ani v kvalifikacích si oba (po dlouhé sezoně vysloveně znepřátelení) favorité nic nedarovali. Pro první závod víkendu se prosadil domácí Tramnitz o 15 setinek před Bearmanem. S podobným odstupem jim následovalo trio US-Racingu Lomko-Browning-Dunne.

Počasí to myslelo s Nurburgringem o sobotní poledne dobře. Na trať svítilo za 5stupňového „tepla“ slunce. Po dvou zahřívacích kolech vyrazili Bearman s Tramnitzem na ledovém asfaltu velmi agresivně a jejich šarvátka připravila Bearmana jak o přední spoiler, tak i o naději na přední pozice. Za lídra Tramnitze se tedy zařadili Van Amersfoortovi piloti Vlad Lomko a Joshua Dufek. Výborně naladěný Němec si poté jel pro neohrožené vítězství.

Na chvostu pole pomohla Bearmanovi (měnil v boxech příď) neutralizace po nehodě Browninga. Mohl tak bez práce dohnat pole a po zbytek závodu „hltal“ talentem méně obdarované soupeře. Nakonec bral bodíky za páté místo – jeho bodový náskok byl ale z velké části „odbourán“ na pouhých 8 bodů.

1. nedělní závod: Bearman si na odpoledne připravil mečbal

Ve druhé kvalifikaci „oplatil“ Bearman svému rivalovi porážku z prvního tréninku – tentokrát byl on o 15setinek rychlejší a stál na pole-position. Ovšem s pro Bearmana příjemným vedlejším jevem, že se Alex Dunne a Joshua Dufek tentokrát dokázali postavit před Tramnitze.

Start, který byl kvůli mlze o několik hodin posunut, vyšel za mrholení nejlépe favorizovanému polemanovi. Zatímco Dunne tuto fázi tradičně zaspal, kryl týmový kolega Dufek po prvním kole Bearmanovi záda před Tramnitzem.  Jediného domácího jezdce v poli brzy předjel Bernier a o polovinu závodu také Browning. Vývoj, který hrál Bearmanovi do karet. Mladý Brit si poté dojel suverénně pro vítězství a 22bodový náskok na Tramnitze. Za ním nejlépe finišoval Browning a posunul se na 2. pozici před Dufeka a Tramnitze. Jako dobrý pátý dojel novášek z Nizozemska, Robert de Haan.

2. nedělní závod: Mistrovský kousek Bearmana

Tramnitzovou poslední nadějí odpoledne bylo, že Bearman z nějakého důvodu nedojede a že sám dokáže vyhrát. V jeho neprospěch ovšem bylo rozhodnuto již po několika sekundách: hned v první zatáčce se srazil s Dufekem a musel do boxů pro novou příď.

Bearman po zbytek závodu pochopitelně příliš neriskoval. Vyhrát tedy „směl“ Rus Nikita Bedrin před Francouzem Bernierem a Britem Browningem. Nový mistr se spokojil se 4. místem a můžeme se již těšit na další jeho povedené kousky v jedné z vyšších tříd roku 2022.