Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.4.2024

Čtvrtek 18.4.2024

SPEED LIMIT

Na závěr sezony F2 triumfoval Japonec Iwasa, Fittipaldi celkově osmý

Japoncovi Aymu Iwasovi se po zpackané sobotě přeci jen podařilo vítězné zakončení ročníku 2022: Jezdec týmu DAMS vyhrál před novým šampionem F2, Felipem Drugovichem. Charouz Racing System zůstal i v neděli bez bodů a v celkovém hodnocení týmů obsadil dobré 8. místo.

Poleman Ayumu Iwasa nedokázal ve včerejším sprintu přesvědčit. Soupeři v postavení na startu za ním (Nissany, Pourchaire, Drugovich, Doohan a Sargeant) tedy jistě doufali v podobné Japoncovo zaváhání i v neděli. Mechanici Charouz Racing Systemu dokázali zle poškozený monopost Enza Fittipaldiho přes noc opravit a Brazilec chtěl sezonu a spolupráci s Čechy zakončit přísunem dalších bodů startujíc ze 13. místa.

Sledován hrstkou příbuzných a sponzorů z prázdných tribun Yas marina Circuitu nevyrazil Iwasa optimálně. Jeho málo nadaný týmový kolega Nissany toho ale nedokázal využít a tak oba vozy stáje DAMS přeci jen zůstaly v nezměněném pořadí v čele před dobře reagujícím Drugovichem a Pourchairem. Fittipaldi se z prvního kola vrátil na 15. pozici, Calderonová ve druhém Charouzově voze jako obvykle „zametala poole“.

V 7. kole ztratil Nissany dle očekávání druhou pozici vůči Drugovichovi a hned poté i třetí místo vůči Pourchairemu. Právě v této fázi ovšem začaly první vozy navštěvovat boxy ohledně předepsané výměny obutí. Špička měla přezuto ještě během první třetiny ze 33 kol závodu, přičemž Iwasa uhájil první místo před Drugovichem, Lawsonem a Haugerem. Novopečený šampion a trojka Astonu-F1 Drugovich chtěl svou mistrovskou kampaň zakončit stylově vátězstvám. Jeho první útok na Japonce ve 13. kole ale skončil malým ukouznutím a i druhou fázi Brazilcova náporu koncem závodu dokázal Iwasa úspěšně odvrátit. Junior Red Bullu a Hondy vyhrál těsně před Drugovichem a Lawsonem. Logan Sargeant dojel za Haugerem 5., což mu stačilo k dosáhnutí Super-Licence pro rok 2023. Jeho postupu do kokpitu Williamsu-F1 tedy již nic nestojí v cestě.    

Charouz Racing System zakončil poslední podnik sezony bez bodů a patří mu 8. příčka v hodnocení týmů. To vyhrál Drugovich pro nizozemskou stáj MP prakticky sólově.

„Po sezoně je před sezonou“: Týmy v Emirátech zůstanou a ve středu F2 zahájí třídenní přípravu na ročník 2023.

Výsledek závodu F2 v Yas Marině:

1. Ayumu Iwasa, DAMS 

2. Felipe Drugovich, MP 

3. Liam Lawson, Carlin

4. Dennis Hauger, Prema

5. Logan Sargeant, Carlin  

6. Amaury Cordeel, Van Amersfoort 

7. Richard Verschoor, Trident

8. Juri Vipos, Hitech

9. Marcus Armstrong, Hitech

10. Roy Nissany, DAMS

14. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System         
18. Tatiana Calderon, Charouz Racing System

Celkový stav šampionátu FIA-F2 roku 2022:

1. Felipe Drugovich, MP         265 b.

2. Theo Pourchaire, ART        164 b.

3. Liam Lawson, Carlin           149 b.

4. Logan Sargeant, Carlin        148 b.

5. Ayumu Iwasa, DAMS         141 b.

8. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System   126 b

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch photo Agency

reklama
reklama

Na závěr sezony F2 triumfoval Japonec Iwasa, Fittipaldi celkově osmý

reklama