Přeskočit na obsah

Pátek 29.3.2024

SPEED LIMIT

Josep Maria Marti vítězí v Bahrajnském sprintu F3

Z prvního vítěztství ve Formuli 3 sezony 2023 se mohl po 19 kolech v Bahrainu radovat Španěl Josep Maria Marti. Český PHM Racing by Charouz na body nedosáhl. I tak škoda, že se v motor-sportovním niemandslandu Bahrain nepřišel na „výkop sezony“ téměř nikdo podívat…

Nejlepší místo na startu patřilo v sobotu dvanáctému páteční kvalifikace a zkušený Argentinec Franco Colapinto (MP) této výhody chladně využil. Po první zatáčce vedl před Colletem (Van Amersfoort), Martim (Campos) a Aronem (Prema). Jezdci PHM Racingu by Charouz neměli po zpackaném závěru včerejší kvalifikace právě nejlepší výchozí pozice. Flörschová, Wisnicki a Faria se svorně nacházeli pouze na chvostu pole. „V provozu“ zůstal viset i vítěz kvalifikace Mini.

První neutralizace sezony 2023 nastala již ve 3. kole, když Bortoleto (Trident) poslal do bariér Villagomeze (Van Amersfoort). Odstranit jediný monopost trvalo věčnost a tak tato malichernost připravila fandy o pětinu závodu. Juniorovi Williamsu Colapintovi tohle přirozeně přišlo vhod – své vedení musel hájit již jen 12 kol. A z jeho pohledu byl ještě lépe: když na trati hned po re-startu zůstali po strkanicích stát Browning a Faria, neutralizovalo se znovu. Marti se za ostra dokázal posunout na 2. místo před Colleta a jedním z těch, kteří museli měnit v boxech pochroumanou příď, byl i Charouzův pilot Wisnicki.

Až do poloviny „závodu“ se naostro jela pouhá dvě kola. Colapinto vedl před Martim, Colletem a Aronem, Flörschová využila těžkostí jiných k posunu na 24. místo.

Ani druhý re-start 9 kol před cílem neznamenal na špičce změny i když se Marti agresivně vrhl na lídra. 17Letý Španěl byl ovšem mužem závěru sprintu a 5 kol před kocem Colapinta skutečně předjel. Jezdec Campos Racingu poté slavil největší triumf své kariéry. Nad Colapintovým 2. místem visel po závodě tlustý otazník – stewartům se nelíbilo jeho pojetí re-startů. Za třetím Colletem dojela těsně semknutá skupina v pořadí Beganovic, Aron, Goethe, Saucy a Fornaroli. Z trojice v Čechách připravených vozů dopadla nejlépe Flörschová – skončila 22.

Nedělní závod F3 odstartuje v 9:50h.