Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.4.2024

Čtvrtek 18.4.2024

SPEED LIMIT

Frederik Vesti naprosto suverénním vítězem závodu F2 v Monaku

Dánský jezdec Frederik Vesti slavil z pole-position po naprosto suverénním výkonu v Monaku své druhé vítězství sezony. Roman Staněk přišel díky šťastné volbě taktiky a přerušení závodu nečekaně k bodům za 7. místo. PHM Racing by Charouz také spekuloval se štěstím v ohledu na taktiku, měnit pneumatiky brzy ovšem tentokrát nebylo správnou volbou.  

Jako předehru pro velkou cenu Formule 1 nabízí automobilový klub Monaka již tradičně závody juniorských tříd a nejeden z vítězů závodů F2 nebo F3 posledních 60 let se později objevil v kokpitu F1. Bude jistě zajímavé pozorovat, kam to „dotáhnou“ hlavní protagonisté letošního podniku Formule 2. Nejlepší předpoklady měli po kvalifikaci Dán Frederik Vesti (Prema), Francouzi Victor Martins s Theem Pourchairem (oba ART) a Australan Jack Doohan (Virtuosi). Jezdci s českým pojením měli pro nedělní dopoledne jistě skromnější cíle: Roman Staněk startoval jen z posledního místa, piloti PHM Racingu by Charouz, Roy Nissany a Brad Benavides z pozic 18 a 21.

Fáze startu a úvodní kola závodu se obešla za smutně malého zájmu publika bez nehod a bez změn pořadí na špičce. Vesti s Martinsem v závěsu se poté lehce odpoutali od Pourchaireho, zatímco na druhém konci pole držel Nissany 17. místo. Český tým hledal pochopitelně spásu v brzské výměně pneumatik a přezul svou izraelskou jedničku na svěží směs již v 10. kole z 42. K z pohledu stratéga Boba Vavříka vysněného vyjetí Safety Caru ovšem nedošlo.

Vesti dokázal i Martinsovi až do poloviny závodu rozhodně ujet, s relativně velkým odstupem následovali Pourchaire a Doohan, když v zatáčce Massenet uklouzl Doohan s vozem, který si předtím poškodil nárazem do bariéry u koupaliště. Australan vrazil do svodidel a jeho vůz začal hořet.

Závod byl přerušen a jezdci, kteří svou povinnou zastávku v boxech ještě neabsolvovali, k tomu dostali možnost právět teď. Těžili z toho nejen všichni lídři, ale i Roman Staněk, který se znenadání ocitl na 8. místě!

Po re-startu čekalo na jezdce ještě 20 minut závodu. Zatímco na trati nedošlo ke změnám pořadí a Vesti znovu s úspěchem ostatním ujel, obdržel druhý Victor Martins „Drive Through“-penalizaci. Jeho přestupkem bylo přílišně rychlé projetí úsekem Doohanovy nehody pod žlutou vlajkou, při kterém minul hasiče jen o decimetry. Před 18 lety se podobného přestupku na stejném místě dopustil jistý Pastor Maldonado. Tenkrát ovšem s následkem zraněného maršálka a odnětím jeho licence…

Vesti vyhrál jasně před Pourchairem a Maloneyem. Staněk ubránil 7. místo těsně před Martinsem, jezdci Charouze tolik štěstí s taktikou neměli…

Šampionát pokračuje již příští víkend v Barceloně.

Výsledek závodu F2 v Monaku:

1. Frederik Vesti, Prema                  

2. Theo Pourchaire, ART

3. Zane Maloney, Carlin  

4. Richard Verschoor, Van Amersfoort

5. Dennis Hauger, MP

6. Kush Maini, Campos 

7. Roman Staněk, Trident 

8. Victor Martins, ART

9. Jak Crawford, Hitech

10. Ayumu Iwasa, DAMS          

…..

15. Roy Nissany, PHM Racing by Charouz          

16. Brad Benavides, PHM Racing by Charouz

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

Frederik Vesti naprosto suverénním vítězem závodu F2 v Monaku

reklama