Přeskočit na obsah

Neděle 26.5.2024

Neděle 26.5.2024

SPEED LIMIT

Formule 2: Do sezony 2023 s ještě silnějším „českým prvkem“

Do prvního závodu šampionátu FIA Formule 2 zbývá již jen necelý měsíc. Ohledně svých sestav měly všechny týmy poměrně brzy jasno a právě se chystají k jedinému předsezonnímu testu v Bahrajnu. Roku 2023 bude tato třída oplývat zesíleným “českým prvkem”.

O zmíněnou zvýšenou prezenci českých barev se svým debutem ve Formuli 2 postará 18letý Roman Staněk. Talentovaný Moravák nastoupí (jako roku 2022 v F3) za italský tým Trident a stane se tak prvním pilotem F2 z české kotliny od dob Josefa Krále.  Ve Formuli 3 platil Staněk mezi naprostou špičku a není důvodu, proč by neměl jezdit mezi nejlepšími i o třídu výše – snad mu v tomto ohledu neudělají čáru přes rozpočet někdy poněkud nevyrovnané výkony jeho scuderie. Mezi týmy F2 je organizace Antonína Charouze již napevno zabydlená. Od letoška ale změní majitelské poměry a jméno. Tým koupil pan Paul H. Müller z Berlína, „česko-německý“ PHM Racing by Charouz bude ovšem i nadále operovat ze své základny v Žebráku u Prahy. Manažera Boba Vavříka těšilo, že bylo ohledně jezdecké sestavy již velmi časně rozhodnuto – jezdci Roy Nissany a Ben Benavides tak mohli nasednout do svých vozů již při testech koncem roku 2022. Vavřík se při tom moudře spoléhá na zkušenosti Izraelce („chceme s Royem pravidelně mezi top5“), zatímco debutant Benavides zatím zůstal v nižších třídách ohledně výsledků mnohé dlužen…

O vítězství a titul ale pravděpodobně pojedou jiní. Red Bull letos podporuje rekordní počet šesti talentů. Od Nora Dennise Haugera (MP), Brazilce Enza Fittipaldiho, Barbadosana Zaneho Maloneyho (oba Carlin), Američana Jakeho Crawforda, Francouze Isaacka Hadjara (oba Hitech) a Japonce Ayumu Iwasy (DAMS) Dr. Marko nic jiného než zlaté poháry neočekává. Do této “limonádové bratrovražedné bitvy” zasáhne především celofrancouzká operace ART s jezdci Théem Pourchairem a Victorem Martinsem, italská stáj Prema s jejím debutujícím britským drahokamem Oliverem Bearmanem a zkušený chráněnec Renaultu, Jack Doohan z Austrálie, starující za Virtuosi Racing.  

Na trati v Šakíru bude Formule 2 zkoušet od 14. do 16. února a právě tam vyrazí 3. března do první oficilání kvalifikace roku 2023.

Sestavy týmů a startovní čísla F2 pro sezonu 2023:

MP Motorsport (Nizozemí)

1 Dennis Hauger (Norsko)

2 Jehan Daruvala (Indie)

Rodin Carlin (Velká Británie)

3 Enzo Fittipaldi (Brazílie)

4 Zane Maloney (Barbados)

ART Grand Prix (Francie)

5 Theo Pourchaire (Francie)

6 Victor Martins (Francie)

Prema Racing (Itálie)

7 Frederik Vesti (Dánsko)

8 Oliver Bearman (Velká Británie)

Hitech Grand Prix (Velká Británie)

9 Jak Crawford (USA)

10 Isaack Hadjar (Francie)

DAMS (Francie)

11 Ayumu Iwasa (Japonsko)

12 Arthur Leclerc (Monako)

Virtuosi Racing (Velká Británie)

14 Jack Doohan (Austrálie)

15 Amaury Cordeel (Belgie)

PHM Racing by Charouz (Německo/Česko)

16 Roy Nissany (Izrael)

17 Ben Benavides (USA)

Trident (Itálie)

20 Roman Stanek (Česko)

21 Clement Novalak (Francie)

Van Amersfoort Racing (Nizozemí)

22 Richard Verschoor (Nizozemí)

23 Juan Manuel Correa (USA)

Campos Racing (Španělsko)

24 Kush Maini (Indie)

25 Ralph Boschung (Švýcarsko)

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

Formule 2: Do sezony 2023 s ještě silnějším „českým prvkem“

reklama