Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.7.2024

Čtvrtek 18.7.2024

SPEED LIMIT

F2 v Baku: festival talentu Olivera Bearmana

Jezdec italského týmu Prema a člen Akademie Ferrari, Oliver Bearman zcela ovládl víkend v Baku. Po páteční pole-position získal i oba zlaté poháry ze závodů a k dobytí maximálně možného počtu bodů mu scházelo jen nedělní nejrychlejší kolo. Roman Staněk a vozy Antonína Charouze zůstali v neděli bez bodů.

Po změně sobotního výsledku: Staněk prvním Čechem s body ve Formuli 2!

Nejen četné (a z velké části podivně motivované) neutralizace jsou díky přeregulovanosti „moderních“ závodů velkým problémem: Také pravidelné trestání jezdců dlouho po průjezdu cílem nechává fandy mnohdy jen kroutit hlavou nad sportovní hodnotou toho, co právě shlédli. Dodatečné úpravy výsledků se staly ve špičkových šampionátech normalitou – takřka po každé session se pořadí časem z nějakých důvodů pozmění. Nejinak tomu bylo po včerejším sprintu: Francouz Hadjar byl dodatečně potrestán za nedovolené předjíždění během neutralizace – a komisaři tím nevědomky napsali malou kapitolku dějin českého motorsportu: Roman Staněk postoupil na 8. pozici a je tak prvním českým jezdcem od vítězství Josefa Krále ve Spa roku 2012, který v této třídě zabodoval. Protože se mistrovství tehdy jmenovalo „GP2“, je Staněk dokonce prvním Čechem vůbec, který zabodoval v mistrovství Formule 2! Možná, že by neškodily trochu důstojnější okolnosti…

Nedělní závod: Bearman přišel vítězství na chuť

Po šťastném a nečekaném triumfu v sobotu měl anglický člen Akademie Ferrari, Oliver Bearman realistickou šanci, odvézt si z výletu u Kaspického moře domů maximálně možný počet bodů: za pole-position v pátek, vítězství a nejrychlejší kolo v sobotu a to stejné i v neděli. S pohledem na chaotický průběh sprintu mohli v bodované umístění vlastně doufat i Roman Staněk a oba jezdci PHM Racingu by Charouz – šlo vlastně jen o to, udržet vůz daných 29 kol v koridoru tratě…   

Bearmana neopustila výborná forma ani při startu a čistým odpichem se zařadil před Fittipaldiho, Pourchaireho, Vestiho a Martinse. Za nimi předvedl Staněk velmi agresivní úvod. Již po sprintu si byl jist, že měl v Baku na víc, než malé body a nyní se rychle posunul na 10. pozici. Nissany a Benavides z týmu PHM Racing by Charou začali velmi zdrženlivě.

Brzy se ovšem ukázalo, že nejrychlejší kombinací začátku závodu byl Theo Pourcheire a jeho ART-Dallara. Francouz se během 3 kol vypořádal jak s Fittipaldim, tak i s lídrem Bearmanem. Brit na to ovšem hned v příštím kole odpověděl rekordním kolem a získal špičku nazpět.

Přezutí na tvrdé pneumatiky absolvovalo pole již po čtvrtině závodu. Zatímco to nemělo na pořadí lídrů vliv, skončil Charouzův Brad Benavides po své druhé chybě dne v záchytné zóně. Zastávka v boxech a opětné najetí na dráhu se nevydařila u Tridentu – Staněk ztratil mnoho pozic.

K polovině závodu vedl Bearman těsně před Pourchairem, s odstupem následovali Fittipaldi s Martinsem v závětří. Závěrem se Angličan ovšem dokázal od Francouze rozhodně odpoutat, zatímco na vůz týmu ART začal dotírat zrychlující Fittipaldi. 6 kol před cílem převzal US-Brazilec skutečně druhou pozici. Závod se kupodivu obešel bez jediního výjezdu vodícího vozu a tak výsledek zrcadlil skutečné rozpoložení sil a talentu ve Formuli 2: Bearman vyhrál s náskokem dvou sekund na trojici Fittipaldi-Pourchaire-Martins. Staněk dojel po zpackaném středu podniku jen 18., tedy jedno místo před Nissanym.

Osobní katastrofou byly závody v Baku také pro juniory Red Bullu, Iwasu a Haugera. Dosavadního lídr šampionátu z Japonska zůstal bez bodů a ani Nor se svými výkony pro kokpit v F1 právě nedoporučil.

F2 se nyní vrací do Evropy. Jezdci se střetnou přespříští týden k testu v Barceloně, než se od 19. do 21. května pojede o body v Imole.

Výsledek závodu F2 v Baku:

1. Oliver Bearman, Prema              

2. Enzo Fittipladi, Carlin                    

3. Theo Pourchaire, ART

4. Victor Martins, ART

5. Frederik Vesti, Prema

6. Kush Maini, Campos

7. Dennis Hauger, MP

8. Isack Hadjar, Carlin

9. Richard verschoor, Van Amersfoort

10. Jak Crawford, Hitech

18. Roman Staněk, Trident                

19. Roy Nissany, PHM Racing by Charouz                     
Nedojel: Brad Benavides, PHM Racing by Charouz 

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

F2 v Baku: festival talentu Olivera Bearmana

reklama