Přeskočit na obsah

Neděle 14.4.2024

Neděle 14.4.2024

SPEED LIMIT

F2 v Bahrajnu: Bodík pro Charouzova Piqueta, Schumacher těsně před ziskem titulu a Tsunoda před postupem do F1

Junior Hondy a Red Bullu Yuki Tsunoda slavil v Bahrajnu z pole-position své třetí vítězství sezony. V boji o titul mistra dokázal Mick Schumacher napravit svou nepovedenou kvalifikaci a udržel si před zítřejším finálovým sprintem náskok čtrnácti bodů na Calluma Ilotta. Ani Charouz Racing System nevyšel naprázdno. Koncemn ročníku stále se zlepšující benjamínek českého týmu Pedro Piquet si bezchybným představením vysloužil další bodík, zatímco Louis Delétraz dojel 12.

Výchozí pozice obou hlavních rivalů o titul mistra nebyla před startem předposledního závodu sezony růžová. Callum Ilott (UNI-Virtuosi) se směl postavit jen na 9. startovní pozici, přičemž chtěl pokud možno radikálně zmenšit svůj čtrnáctibodový odstup na Micka Schumachera (Prema). Němec se musel po nehodě v kvalifikaci spokojit s 18. místem na startu, což za normálních okolností znamenalo, že v sobotu dosáhne přinejlepším jen na „malé body“.

Mnohem lepší vyhlídky na uspokojivé zakončení sezony 2020 měli Yuki Tsunoda (Carlin) s Nikitou Mazepinem (Hitech) startující z první řady a Jehan Daruvala (Carlin) s Robertem Shwartzmanem (Prema) bezprostředně za nimi. Relativně dobrou vyhlídku pro závod na zkrácené, ale rychlejší variaci tratě v Bahrajnu, měli i oba jezdci českého týmu Charouz Racing System. Louis Delétraz číhal na svou šanci jako desátý hned za Ilottem, Pedro Piquet okupoval 13. startovní místo.

Japonský poleman na startu sice reagoval dobře, v první zatáčce ale nechal neopatrně místo, čehož pohotově využili Mazepin se Shwartzmanem. Ilott se z prvního kola vrátil jako sedmý, agresivní Schumacher se posunul na 15. pozici. Z borců Antonína Charouze vyšel úvod lépe Pedrovi Piquetovi. Brazilec se dokázal katapultovat kupředu na 9. místo zatímco Delétraz se propadl na 16. pozici a v dalším kole ztratil další dvě.

V následující fázi to byl především Schumacher, kdo ukázal progres směrem k bodovaným místům. Zatímco se pořadí na špičce nezměnilo, byl Němec po 10. ze 48 kol závodu již 12. Ilott ztratil jednu pozici vůči Zhouovi, Piquet držel ve stále ještě těsně semknutém poli 10. a Delétraz 15. místo.  O tři kola později se rozjetý Tsunoda konečně dokázal posunout na druhé místo před Shwartzmana. Za nimi se Armstrong prodral před Piqueta, přičemž Brazilec v českých službách musel tak daleko z ideální stopy, že toho k předjetí využil i Schumacher. Mick tedy potřeboval jen třetinu podniku k tomu, aby se posunul na bodovaná místa – jeho velký konkurent Ilott nyní jezdil pouze sekundu před ním. Právě v této fázi zahájily týmy výměny pneumatik a jedním z prvních v boxech byl (jako před týdnem) Louis Delétraz. Měnili i všichni jezdci top10 – jen Schumacher zůstal na první sadě mnohem déle.

Němec totiž měnil až ve 30. kole a pořadí poté znělo Mazepin, Shwartzman, Tsunoda, Druhovich a Ilott. Pedro Piquet byl výborný 8. a i druhá Charouz-Dallara jezdila na bodech. Louisovi Delétrazovi právě patřilo nejrychlejší kolo závodu a 10. místo –Schumacher na čerstvém obutí mu při tom ovšem „dýchal na záda“. Mezi top10 se Mick znovu dostal 13 kol před cílem a dále pokračoval v postupu kupředu, když v příštím kole předjel Ticktuma a brzy na to i dobrého Piqueta.

Pět kol před cílem se Tsunoda s Drugovichem a Zhouem vrhli na doposud relativně neohroženě vedoucího Mazepina. Napínavý čtyřboj skončil třetím vítězstvím malého japonského juniora Red Bullu před Číňanem Zhouem a Mazepinem, který udržel třetí pozici všemi prostředky před rozezleným Drugovichem. Rusovu „obranou taktikou“ se bude FIA zabývat později a zdá se, že ho penalizace nemine. Ilott si dojel pro 5. místo za Shwartzmanem, Mick Schumacher ovšem dojel bezprostředně za ním a díky nejrychlejšímu kolu závodu dokázal svůk bodový náskok konzervovat na 14 bodů.  

Pedro Piquet urval poslední bodík za 10. místo o 0,2s před útočícím Armstrongem, Delétraz nakonec stačil jen na 12. pozici. Duel Schumachera s Ilottem o titul půjde do svého velkého rozhodujícího finále v neděli, ve 13:20h.   

Výsledek závodu F2 v Bahrajnu:
1. Yuki Tsunoda, Carlin
2. Guanyu Zhou, Uni-Virtuosi
3. Nikita Mazepin, Hitech                               
4. Felipe Drugovich, MP 
5. Robert Shwartzman, Prema                              
6. Callum Ilott, UNI-Virtuosi
7. Mick Schumacher, Prema
8. Jehan Daruvala, Carlin
9. Daniel Ticktum, DAMS                             
10. Pedro Piquet, Charouz Racing System      

12. Louis Delétraz, Charouz Racing System

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

reklama
reklama

F2 v Bahrajnu: Bodík pro Charouzova Piqueta, Schumacher těsně před ziskem titulu a Tsunoda před postupem do F1

reklama