Přeskočit na obsah

Neděle 26.5.2024

Neděle 26.5.2024

SPEED LIMIT

DTM na Red Bull-Ringu: O titul bude bojovat pětice jezdců

Zatímco lídr celkového hodnocení Sheldon van Der Linde vyšel v chladném Rakousku naprázdno, dokázali jeho rivalové na Red Bull Ringu vydatně bodovat. V sobotu vyhrál Nick Cassidy a v neděli Thomas Preining.

Za studeného a nevlídného počasí přicestoval do Spielbergu v pohoří Tauern s největším počtem bodů na kontě jezdec týmu Schubert-BMW, Sheldon van der Linde. V Německu žijící Jihoafričan měl po třech vítězstvích 32bodový náskok na domácího Lucase Auera (Winward-Mercedes) a o další dva body více na „Altmeistera“ Reného Rasta (Abt-Audi). Žádný z van der Lindeových soupeřů letos zatím nedokázal zvítězit vícekrát, než jednou, což vyzvedává vyrovnaný průběh ročníku.  

Sobotní závod: Dobrý den pro Rasta

„Klimatické oteplování“ se postaralo o to, že jsme koncem září 2022 měli ve Spielbergu dopoledne kolem „tropických“ 8 stupňů. S problémem zahřátí pneumatik se nejlépe vypořádal zkušený Rast. Zajel před Cassidym a Švýcary Müllerem s Fellerem nejrychleji. Kvůli prohřešku z minulého podniku ve Spa ovšem musel poleman zpět na čtvrtou startovní pozici – 3 body za vítězství v rakouské kvalifikaci si ale mohl nechat. Auer byl jen osmý a ještě mnohem hůře dopadl lídr celkového hodnocení van der Linde: odpoledne se směl postavit jen na bezvýhlednou 17 pozici.

Teplota vzduchu a vozovky do startu lehce stoupla a závod se za hezkého slunečna vyvinul relativně jasně ve prospěch polemena Nicka Cassidyho. Novozélanďan uhájil na startu své první místo, časem si vyjel 2sekundový náskok na Rasta s Bortolottim – a tuto výhodu nedal jezdec AF Corse-Ferrari až do cíle z ruky. Zajímavější byl souboj o druhé místo, ve kterém byl zjevně rychlejší Bortolottiho Grasser-Lamborghini. Austro-Ital ovšem neriskoval útok na Rasta na trati dobře vědouc, že by se měl po zastávkách v boxech dostat tak i tak před Němcovu Abt-Audi. Výměna pneumatik domácí stáji Grasser ale vůbec nevyšla a místo posunu na druhou pozici musel Bortolotti po výjezdu z boxů hájit třetí místo před Auerem. Úspěšně. Jako pátý dojel další Rakušan – Thomas Preining na Küs-Porsche, zatímco Sheldon van der Linde nebodoval. Kdo počítal s tím, že si BMW zajistí titul předčasně již ve Spielbergu, ten se dočkal pravého opaku…  

 Výsledek sobotního závodu DTM na Red Bull-Ringu:

1. Nick Cassidy, AF Corse-Ferrari

2. René Rast, Abt-Audi

3. Mirko Bortolotti, Grasser-Lamborghini

4. Lucas Auer, Winward-Mercedes

5. Thomas Preining, Küs-Porsche

6. Nico Müller, Rosberg-Audi

Nedělní závod: V dešti se počet uchazečů o titul rozrost na pět

Se slunečním svitem byl v neděli konec a kvalifikace proběhla za silného deště. Tyto podmínky vyhovovaly nejlépe Maro Engelovi (GruppeM-Mercedes). V dešti se cítili relativně dobře také úřadující mistr Maxi Götz (Winward-Mercedes) a oba piloti AF-Ferrari, Cassidy a Fraga na pozicích za nimi. Sheldon van der Linde zajel 8. čas, porušil při tom ovšem tak často pravidlo „track limitů“, že musel o 9 míst nazpět… Kvůli nehodám pay-driverů Greniera a Goreho session skončila předčasně.  

Překvapivý výsledek nedělního závodu měl pořadím v celkové tabulce ještě jednou řádně promíchat. Syn bývalé motocyklové hvězdy Andyho, Thoams Preining, startující na Red Bull Ringu v přilbě v lakování zesnulého Waltera Lechnera, pojal závod nejinteligentněji. Úvodem se za mokra vyhnul všem strkanicím, později vybojoval několik míst a na osychající vozovce zvolil jeho tým pro výměnu na slicky nejvodnější okamžik. Podobně šikovně si počínal i Luca Stolz (HRT-Mercedes), který dojel před Engelem a Indem Mainim druhý. Katastrofálně skončil závod a jeho taktické pojetí pro Rasta s van der Lindem – oba zůstali bez bodů.

Promotéry DTM tyto výsledky budou těšit. Před závěrečným podnikem v Hockenheimu (8.-9. října) totiž má realistickou naději na titul rovných pět jezdců! Van der Lindeho, Auera, Rasta, Preininga a Bortolottiho nyní dělí jen 18 bodů.

Výsledek nedělního závodu DTM na Red Bull-Ringu:

1. Thomas Preining, Küs-Porsche

2. Luca Stolz, HRT-Mercedes

3. Maro Engel, GruppeM-Mercedes

4. Arhun Maini, HRT-Mercedes

5. Philipp Eng, Schubert-BMW

6. Lucas Auer, Winward-Mercedes

Stav šampionátu před finálovým podnikem:

1. Sheldon van der Linde    130 b.

2. Lucas Auer                      119 b.              

3. René Rast                        118 b.

4. Thomas Preining              116 b.

5. Mirko Bortolotti                  112 b.

6. Luca Stolz                        102 b.

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

DTM na Red Bull-Ringu: O titul bude bojovat pětice jezdců

reklama