Přeskočit na obsah

Pátek 12.7.2024

Pátek 12.7.2024

SPEED LIMIT

DTM na Red Bull Ringu: Je Lawson nový „Golden Boy“ doktora Marka?

Za krásného slunečna se pod taktovkou Gerharda Bergera vrátil šampionát Deutsche Tourenwagen Masters na Red Bull Ring. Sportovní průběh víkendu zcela odpovídal představám managementu majitele trati, známého výrobce limonády: v sobotu zvítězil z pole-position Liam Lawson na Red Bull-Ferrari týmu AF-Corse a v neděli si 19letý benjamínek DTM zajistil i druhé zlato víkendu. 

Sobota: Den dle gusta Red Bullu

Novozélanďan Liam Lawson je nejmladším jezdcem letošní DTM a během své kariéry se pohyboval výlučně na sektoru monopostů – se svým Ferrari 488 GT3 se přesto spřátelil výborně. V dopolední kvalifikaci byl o 0,3s rychlejší, než „mazák GT“ Maxi Götz (HRT-Mercedes), což znamenalo pole-position. Senzačně se v Rakousku předvedla i další „ratolest z formule 2“: Ind Arjun Maini (GetSpeed-Mercedes) si překvapivě zapsal třetí nejlepší čas a nemalým překvapením byla i čtvrtá startovní pozice Sheldona van der Lindeho, který měl letos se svým Rowe-BMW zatím jen problémy. Druhý vůz sponzorovaný majitelem okruhu Dietrichem Mateschitzem, AlphaTauri-Ferrari Alexe Albona, se za Winward-Mercedesem Philippa Ellise postavil na slibné šesté místo.

Pole účastníků při tom bylo velmi vyrovnané. 20. Flörschová na polemana ztrácela jen 1,5s.

Fáze startu proběhla velmi ukázněně – a to zčásti i díky tomu, že Liam Lawson hned od prvních metrů ukázal, kdo je pánem v domě. Po lehkých strkanicích prvního kola se za ním špička vrátlila v pořadí  Götz, Maini a Ellis.  Lawson si při tom rychle dokázal vybudovat časový polštář.

Povinnou výměnu pneumatik tito borci absolvovali již relativně brzy – hned během první čtvrthodinky. Lídr při tom svůj náskok na Goetze ztratil a Němec se na něj začal zesíleně tlačit. Za nimi se Ellis dostal před Mainiho a o několik pozic dále vzadu zahodil Sheldon van der Linde vyhlídky na dobrý výsledek výletem do štěrku.

Lawson poté dokázal soupeře kontrolovat až do cíle, přičemž vyzvedl, že to vůbec nebylo  lehké: „Rád bych, kdyby to bylo tak jednoduché, jak to zvenčí možná vypadalo. Maxi vyvíjel ohromný tlak a znamenalo to, jet každý metr na 100 procent.“ Dr. Marko mohl být spokojen i s výsledkem svého druhého vozu: Albon dojel po krásném souboji s Kelvinem van der Lindem, Mainim a Wittmannem dobrý čtvrtý.

Výsledek sobota:

1.  Liam Lawson, AF Corse-Ferrari

2. Maxi Götz, HRT-Mercedes

3. Philipp Ellis, Winward-Mercedes

4  Alex Albon, AF Corse-Ferrari

5. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

6  Arjun Maini, GetSpeed-Mercedes

7  Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

8. Lucas Auer, Winward-Mercedes

9. Vincent Abril, HRT-Mercedes

10. Timo Glock, Rowe-BMW

Neděle: Lawsonovo zlaté dejá-vu

Liam Lawson si i pro nedělní závod připravil senzační výchozí pozici: rychlejší než jezdec F2 byl jen ex-šampion Wittmann na Walkenhorst-BMW. Za nimi znovu překvapil Sheldon van der Linde před Götzem, Ellisem a jediným domácím borcem v poli, Lucasem Auerem. Celé pole se tentokrát vtěsnalo do 1,4 sekundy.

Wittmann předvedl v neděli podobně bezvadný start, jako Lawson v sobotu a ostatním tedy nezbývalo, než se v pořadí Lawson, Sheldon van der Linde, Götz, Ellis a Auer seřadit za ním. Van der Lindeho BMW měl i tentokrát smůlu – musel zpomalit kvůli defektu pneumatiky.

I ostatní ovšem zavítali po sobotním vzoru velmi brzy k výměnám pneumatik. Tým AF Corse Ferrari při tom opětně těžil z výhodnější technologie svého výrobku a Lawsona vyslal zpět na  trať s náskokem téměř 2 sekund na Wittmanna! Pro mladého Novozélanďana se muselo jednat o silné dejá-vu: před 24 hodinami měl celý závod v zrcátku Götze, nyní tuto roli lovce převzal Wittmann. Mohutně působící BMW se při tom na nízký Ferrari tlačil mnohem důrazněji, než růžový Mercedes o den dříve. S podivně kouřícím vozem ovšem chladný Lawson znovu udržel první místo až do cíle.

Lídr celkové tabulky Kelvin van der Linde znovu stačil jen na 6.místo – znamená to, že se nyní Wittmann s Lawsonem znovu přihlásili do boje o titul.

Výsledek neděle:

1.  Liam Lawson, AF Corse-Ferrari

2. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

3. Maxi Götz, HRT-Mercedes

4. Philipp Ellis, Winward-Mercedes

5. Lucas Auer, Winward-Mercedes

6. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

7  Arjun Maini, GetSpeed-Mercedes

8. Vincent Abril, HRT-Mercedes

9. Maximilian Buhk, Muecke-Mercedes

10. Timo Glock, Rowe-BMW

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

DTM na Red Bull Ringu: Je Lawson nový „Golden Boy“ doktora Marka?

reklama