Přeskočit na obsah

Čtvrtek 28.3.2024

SPEED LIMIT

DTM na Nürburgringu: Vítězi Frijns s Müllerem a spasitel Gerhard Berger

V závodech DTM na zkrácené trati Grand-Prix okruhu Nürburgring triumfovali nové hvězdy šampionátu Robin Frijns a Nico Müller, opravdovým vítězem víkendu ale byl bývalý pilot F1, Gerhard Berger. Rakušan totiž mohl v sobotu večer na mezinárodní tiskové konferenci prohlásit, že „DTM je zachráněna!“

Jeho firma BMS převezme všechna finanční rizika a do budoucna povede DTM coby třídu vozů GT3. Berger si „zajistil jistou podporu automobilek BMW a Audi, mistrovství se ovšem zúčastní výhradně nezávislé soukromé týmy. V mých 60 letech bych si raději zařídil klidný život a šel lyžovat. Zde ale jde o 30letou tradici DTM, německý motorsport a mnoho pracovních míst.“

1. závod sobota: Po třech neutralizacích Frijns těsně před Rastem

Po minulém víkendu, kdy už se na stejné trati jelo, DTM na Nürburgringu zůstala, aby na zkrácené „klubové“ trati absolvovala 7. podnik kalendáře 2020. V sobotu vyšla kvalifikace nejlépe obhájci titulu René Rastovi, jemuž na postavení na startu směli následovat značkoví kolegové od Audi, Robin Frijns a Nico Müller. Nejlepším pilotem vozů BMW byl Rakušan Eng na čtrtém místě.

Závod byl poznamenán hned třemi (!) neutralizacemi. Prní z nich nastala hned po prvním kole, když maršálci museli v poslední zatáčce odklidit trosky po souboji Tima Glocka s Loicem Duvalem. Zmíněný Francouz se v 15. kole postaral i o druhý výjezd Safety Caru, protože se ve vracečce zavrtal do bariéry. Potřetí se neutralizovalo o 6 kol později, poté co se na trati střetli Auer, Scherer a – Duval!

Tohle všechno ale oba hlavní protagonisty na špičce, piloty Audi Robina Frijnse a Reného Rasta, nedokázalo zneklidnit. Mladý Nizozemec se nakonec prosadil vůči zkušenému Němcovi o pouhých 0,66s, s odstupem půldruhé sekundy jim následoval Wittmann v nejlepším z „Bavoráků“.  Zajímavý závod předvedl i lídr celkového hodnocení, Švýcar Nico Muller. Hned po startu šel do hodin a musel proto všechny ostatní pustit před sebe. Vydařená stíhací jízda mu ovšem nakonec za Engem vynesla alespoň 5. pozici.

2. závod neděle: Müller buduje celkový bodový náskok vítězsvím

Sobotní vítěz Frijns úspěšně konzervoval svou výbornou formu do neděle, což podtrhl nejlepším časem ve druhé kvalifikaci. Nizozemec byl o 0,2s rychlejší, než překvapivý Ferdinand Habsburg, do druhé startovní řady se kvalifikovaly další dva vozy Audi Nica Müllera a Reného Rasta. Za značkovými kolegy od BMW, Wittmannem a Van der Lindem zajel letos poprvé konkurenceschopný (7.) čas i Polák Robert Kubica.

Robin Frijns předvedl výborný start, také Nico Müller ovšem od prvních metrů dokazoval, že to s nedělním vítězstvím apředevším se ziskem titulu myslí vážně: Hned v první zatáčce se vecpal před Habsburga na druhé místo. Na stejném místě, to jest v první zatáčce pak v 7. kole předjel i nizozemského lídra, kterému poté s lehkostí ujel. V cíli byl vytáhlý Švýcar o 11,7s před Frijnsem a zdá se, že to budou především tito dva mladíci, kdo si to letos rozdá o titul mistra. Úřadující šampion Rast dojel s velkým odstupem třetí před vozy BMW Van der Lindeho a Wittmanna. Habsburg nedokázal svůj tréninkový výkon potvrdit a skončil pouze šestý. Kubicovi zabránil v dobytí prvního špičkového výsledku defekt jeho ART-BMW.