Přeskočit na obsah

Čtvrtek 18.7.2024

Čtvrtek 18.7.2024

SPEED LIMIT

ADAC-GT4: Debutantka Gabriela Jílková senzací v Oscherslebenu

V Oscherslebenu se konal první závod šampionátu ADAC-GT4-Germany, ve kterém debutovala Češka Gabriela Jílková. Hned na úvod se jí podařilo přesvědčit a skončila se svým  týmovým kolegou Robertem Haubem senzačně pátá. Závod vyhrál BMW posádky Piana-Schrey.

Co nesvedl žádný český účastník v ADAC-GT-Masters, to se podařilo 26leté Gabriele Jílkové: bude letos startovat alespoň v rámci tohoto prestižního Mistrovství Německa GT – a sice v jakési jeho druhé lize, nazvané ADAC GT4. Jílková se tam dělí s Američanem Robertem Haubem o kokpit Mercedesu AMG GT4 připraveným tradičním špičkovým týmem Zakspeed.

US-česká dvojice do mistrovství vykročila slibným 6. místem v prvním volném pátečním tréninku mezi 23 účastníky. No a co se pak dělo odpoledne ve druhé session již přímo zavánělo senzací: Jílková zajela ze všech nejrychleji! „Když jste v nějaké sérii nováčkem, tak jde o to, zjednat si co nejrychleji respekt. Jsem ráda, že jsem mohla tak rychle ukázat, co umím,“ zářila v Praze žijící blondýna. A při tom jistě ještě měla rezervy: „Na trati bylo dosti rušno a nazuli jsme vlastně jen opotřebované pneumatiky. Tohle kolo mi dodalo moc na sebevědomí na celý víkend. V závodě chceme mezi top5, to je náš minimální cíl.“

Sobotní kvalifikace ovšem dvojici pod vedením šéfa Petera Zakowského již natolik nevyšla.  Haub zajel s odstupem 1,146s na italského polemana Gabriele Pianu (Hofor-BMW M4) jen 12. čas a  také týmový kolega Marschalowski ve druhém Zakspeed-Mecedesu byl coby 4. rychlejší.

První závod mistrovství ADAC GT-Germany se startoval již brzy po polední přestávce. Američan Haub, který svým kvalifiklačním výkonem výše uvedené cíle Jílkové právě nepodpořil, se z prvního kola vrátil jako 11., zatímco Piana vepředu s přehledem vedl. Na této situaci se až do výměny jezdců v zásadě nic nezměnilo. Jílková převzala bílý Mercedes až 28 minut před koncem závodu jako 12., okamžitě se jí ale podařilo najít rytmus, kterým měla konkurenci navrch! O tři kola později byla v top10 a po dalším okruhu postoupila na 9. místo. Rychlá Češka byla ve výborné formě a očividně neztrácela svůj cíl, dojet mezi prvními pěti z očí: poté, co za sebou nechala dva vozy Porsche, již byla sedmá a když zaváhal McLaren týmu Doerr, patřila jí 6. pozice. 12 minut před koncem byla v závětří KUS-Porsche Alexandra Tauschera a KTM Leona Wassertheurera. Vysněné 5. místo Jílkové patřilo 8 kol před koncem, když pokořila hranatý rakouský vůz.

Závěr závodu a finálový útok Jílkové zhatila neutralizace. Ale i tak: výkon Češky byl senzací závodu. Na 3. místečko na stupínku vítězů (získal ho bývalý pilot IndyCarů, Andreas Wirth) jí nakonec scházela jen sekunda, přičemž šikovně udržela armádu útočících konkurentů za sebou. Je otázkou, jak by závod dopadl, kdyby směla rychlejší Gabriela převzít svůj Mercedes od Hauba dříve…

Suverénním způsobem vyhráli Ital Piana s Němcem Schreyem. 

Výsledek 1. závodu ADAC-GT4-Germany v Oscherslebenu:

1. Schrei/Piana,   Hofor-BMW

2. Falkenbach/de Fulgencio, Leipert-Mercedes

3. Wirth/Doerr,  Doerr-Aston Martin

4. Tauscher/ O´Dey  KUS-Porsche  5. Jílková/Haub, Zaklspeed-Mercedes

Text a foto: Roman Klemm

reklama
reklama

ADAC-GT4: Debutantka Gabriela Jílková senzací v Oscherslebenu

reklama